העלאת מיסי ישוב/אגודה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רועי כהן

  נשלח ע"ירועי כהן 07:58, 11 באפריל 2013

  כחבר בועדת ביקורת ברצוני לברר האם בישוב שמוגדר אגודה שיתופית מותר למזכירות הישוב להחליט שמהיום גובים תשלום נוסף כי רוצים להביא מנקה בתשלום למבנה ציבורי שעד כה נוקה על ידי חברי הישוב בתורנות או שהחלטה כזאת צריכה לעבור הצבעת חברים ? ובכלל האם מותר למזכירות הישוב לקבל החלטות בנושאי כספים כגון אלו על דעת עצמה או שיש חובה להעביר זאת בהצבעת חברים תוה

  השב
 • 00:30, 12 באפריל 2013

  שלום רב!
  יש לשבח ציבור מתיישבים, המוכן להתגייס לביצוע ניקיון במבנה שביישובו, כמתואר בשאלה; אולם מקווה ומצופה, כי בכוחו של אותו ציבור גם לממן ביצוע בתמורה של מטלה זו, אם יימצא הדבר ראוי ואף רצוי.
  מול העלאת העניין בפורום זה יש לתמוה, אם לא היתה פנייה תחילה אל המזכירות, לבירור השיקולים לעמדתה החדשה; ואם היתה פנייה כזו – מדוע לא נכללו השיקולים בשאלה המוצגת כאן!?
  עם זאת ומכל מקום:
  (א) תורנות יישובית(!) לביצוע ניקיון במבנה כרוכה, מטבע העניין, בצורך מכביד של תיאום ושל בקרה; כבר מטעם זה ניתן להבין, אם מזכירות היישוב מצאה לנכון להסדיר את הנושא בדרך המקובלת של העסקת מנקה קבוע/ה.
  (ב) ביצוע התנדבותי של ניקיון מבנה ציבורי עלול ליצור סיכון, במישור של אחריות האגודה כמחזיקה וכמתפעלת של המבנה – הן כלפי באי המקום והן כלפי כל עוסק בביצוע הניקיון: כל פעולה רשלנית או בלתי-זהירה בביצוע הניקיון, עלולה להביא לנזק ממשי, חלילה ( כגון נזקי גוף קשים עקב החלקה על רצפה רטובה, פגיעת קצה מטאטא בפעולה בפניו של ילד... והרשימה הקשה של הסכנות עוד ארוכה דיה ). העסקת עובד/ת קבוע/ה ומנוסה בעבודה זו, עשוייה לחסוך לא רק את הנזקים עצמם, אלא גם את סכנת העדר הכיסוי הביטוחי – בין במישור הביטוח הלאומי ובין מול חברת-הביטוח של האגודה, עם שלל החריגים בפוליסת-הביטוח שהנפיקה.
  (ג) המזכירות לבדה איננה מוסמכת להרחיב את היקף הגבייה מחברי האגודה, ואף אם נתיימרה לעשות כן – ניתן להביא את העניין בפני האסיפה הכללית, להחלטה ולמתן הוראות לוועד-ההנהלה ולכל נושא-משרה במזכירות.
  (ד) ישנם מקרים, בהם נמסרת עבודת הניקיון במבנה ציבורי, לביצוע של חברי אגודה הזקוקים לתמורה או לשכר, לפרנסתם. בהקשר זה, ניתן אף לגבש פתרון משולב ומגוון, כגון רצף התקשרויות חצי-שנתיות של האגודה עם חברים מעוניינים, בסדר שייקבע בהגרלה ביניהם.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.