שליטה באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אמיר

  נשלח ע"יאמיר 18:27, 29 במאי 2013

  שלום רב, האגודה מעוניינת לפתוח חשבון בבנק חדש ומעצם כך יש מחוייבות להצהיר האם יש להתאגדות בעל שליטה "כהגדרת מונח זה בחוק ניירות ערך התשכ"ח - 1968". שאלתי - האם באופן גורף באגודה שיתופית לא ייתכן מצב בו יש בעל שליטה? האם כאשר מספר בני משפחה חברים באגודה, ייתכן מצב שבו יחשבו כבעלי שליטה לפי הגדרת החוק? בתודה מראש אמיר

  השב
 • 17:46, 30 במאי 2013

  שלום רב!
  ספק אם הציבור הרחב של חברי האגודות השיתופיות בישראל, רובן ( אגודות יישוביות וקואופרטיבים ) ככולן, צריך להטריד עצמו בשאלות של "שליטה" או קיום "נהנה" מאחורי התאגיד – מונחים אשר נדרשים ע"י הבנקים בישראל מול בעלי-חשבונות, עקב הצורך למנוע עקיפה של הוראות "חוק איסור הלבנת הון, תש"ס-2000". עקיפה כזו עלולה להתבצע בעזרת תאגיד, או דרך הסדר של נאמנות לסוגיה.
  לצורך מוגבל זה, באה הוראה מפורשת ומפורטת בסעיף 7 של החוק הנ"ל, לבירור קיומו של גורם "שולט" או נהנה "מאחורי המסך" - גורם אשר יידרש להיחשף ולמסור את פרטי זהותו, כדי לפקח כראוי על השולט או הנהנה הממשי, בהקשר לפעילות הכספית, המתנהלת בחשבון באמצעות הבנק. הבנק, לפי החוק, מחוייב בהצגת השאלה.
  אם ישנה אגודה שיתופית כלשהי, שהדבר רלבנטי לגביה – יש לה, ממילא, גם יועץ משפטי, אשר יסייע בדיווח המתחייב. בדיווח כזה, "שליטה" בתאגיד - כהגדרתה המאומצת מ"חוק ניירות ערך"; כך לפי הוראת סעיף 7 של חוק "איסור הלבנת הון".

  כהערת אגב: גם אם מתאפשר לאדם לגייס ששה מקרובי משפחתו, לשם ייסוד וניהול של "אגודה שיתופית", הרי אם רצונו ב"שליטה" או ב"הנאה" באמצעות תאגיד – מוטב שיעשה זאת ע"י "חברה" או "שותפות", ולא באגודה שיתופית, בה שולט... עקרון-השוויון בין כל החברים!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.