דירה נמכרה לפני 30 שנה ללא מחסן אבל במנהל ובעיריה רשום שיש מחסן - פורום מנהל מקרקעי ישראל

שאלה חדשה
 • שרגא

  נשלח ע"ישרגא 18:20, 4 באפריל 2014

  שלום וברכה. סבא שלי שיהיה בריא בנה לפני 30 שנה בניין ובו 4 דירות, כאשר סבא מכר 3 דירות, ובדירה אחת הוא גר עד היום. שלשום הוא קיבל מכתב מעורך דין- אחד הדיירים בבניין נפטר ובניו מכרו את הדירה, בנסח טאבו ובעירייה מצויין כי לדירה יש מחסן 8 מ' (וכנראה גם משלמים עליו ארנונה 30 שנה), אלא שבפועל סבא לא מכר להם מחסן. (הוא זוכר שהוא הוריד להם את המחיר מאחר והם לא רצו מחסן. את אחד המחסנים הוא מכר במשך השנים לאדם מבחוץ.) את החוזה לעת עתה אנחנו לא מוצאים- אנו יודעים שנכתב בו שהדירה 3 חדרים ואין להם שום טענות וכד' כעת לאחר 30 שנה כשמכרו את הדירה התגלה להם שבמנהל ובעירייה רשום להם מחסן, ולכן הם מבקשים מאיתנו לפנות את אחד המחסנים (איזה???). מאז סבא לא ישן!!! שאלתי: א. במידה ולא נמצא את החוזה, ומן הסתם משפחת היורשים לא "תחפש" את החוזה, האם יש בחוק העברי נושא של חזקה??? או האם לא עליהם מוטלת הראייה שאביהם לא מכר את המחסן ב30 שנה הללו??? אני מאוד יודה על תרופת הרגעה ראשוני...

  השב
 • 19:04, 7 באפריל 2014


  שרגא שלום רב

  הטענות שאתה מעלה כבדות משקל ובטח לא ניתן לפתור או להרגיע ללא שראיתי את המסמכים התומכים. הדברים כדוגמת המקרה שתארת בשאלתך ישנם בהרבה עסקאות מקרקעין השונות.

  חייבים לעבוד מאוד מסודר כדי לפתור את הבעיה מבחינתכם. יחד אם זאת במידה והם יוכיחו שהיה להם מחסן הם יכולים לתבוע דמי שימוש ראויים.

  על כן אני חושב שאתה חייב להתיעץ עם בעל מקצוע בנושא להציג לו את כול המסמכים לרבות היכן הדירה רשומה ברשם המקרקעין בחברה משכנת? ומשם להתקדם. בהרבה מקרים אין בעיה למצוא את המסמכים לרבות של שלושים שנים. תזכור שהם כרגע בעמדה עדיפה על שלך כי להם יש מסמך ולסבא שלך יש רק זכרון שלו ללא תעוד.

  עו"ד רון שוורץ
  מנהל הפורום
  03-9502977

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אסף גסטפרוינד

מנהל הפורום: עו"ד אסף גסטפרוינד

בעל משרד עורכי דין המתמחה במקרקעין, שמאי מקרקעין מומחה מטעם בתי המשפט ושמאי בורר מטעם ועדות ערר מחוז
למידע נוסף

072-3214623 חיוג
הודעה

מנהל מקרקעי ישראל הוא אחד הגופים החזקים ביותר מבין הרשויות הממשלתיות שבהרבה מקרים עדיין האזרח חייב את השירותים אותו המנהל מספק. 
כנסת ישראל חוקקה את חוק יסוד מקרקעי ישראל הקובע כי לא ניתן להעביר בעלות במקרקעי ישראל לבעלות פרטית, ועל כן מנהל מקרקעי ישראל הוא למעשה הגוף הראשי במדינת ישראל אשר מנהל את קרקעות המדינה, מכוח חוק מנהל מקרקעי ישראל, תש"ך-1960.
החוקים הללו מובילים לכך שמנהל מקרקעי ישראל מנהל את רוב הקרקעות בשטחה של מדינת ישראל וזאת לאור המדיניות הקיימת של מועצת מקרקעי ישראל עם החלטות מנהליות שמוציאה מפעם לפעם. בראש מנהל מקרקעי ישראל עומד יו"ר שעל פי החוק כיום הוא שר השיכון ומנכ"ל ממונה.
הפורום יעסוק בטיפול בחוכרים ובמשתכנים, בעיות של המגזר החקלאי, נחלות חקלאיות, בן ממשיך, פיצול נחלה, הרחבות בקיבוצים ומושבים, שיווק קרקעות, ייעודי קרקע ושינויים, שאלות לגבי תוכנית בניין עיר, הסכמי פיתוח, הוספת בניה למבנה קיים, בתים צימודי קרקע, למי פונים במנהל.