שאלה על בוררות לאחר שבוטל פסק בורר - פורום בוררות

שאלה חדשה
 • אנונימי

  נשלח ע"יאנונימי 00:30, 13 באוגוסט 2014

  שלום, לפני ארבע שנים רציתי לשפץ את ביתי ולכן שכרתי אדריכל שיעשה תכנון ולקחתי קבלן. בחוזה קבענו שאם יהיה ביני לבין הקבלן סכסוך אנחנו קובעים שהאדריכל יהיה בורר יחיד ויכריע בסכסוך. ואכן אחרי שלושה שבועות של עבודה הקבלן רצה שנפנה לבוררות ואף פנה לאדריכל אך האדריכל לא רצה להיות בורר. על כן אני והקבלן מינינו בורר אחר. הבורר שמינינו נתן פסק בורר ואני ביקשתי לבטל אותו (מהעילות בסעיף 24) ובית המשפט נעתר לבקשתי וקבע שהוא מבטל את הפסק ולא מחזיר אותו לבורר. שאלתי כיום היא אם הקבלן תובע אותי האם אני חייב לחזור לבוררות? אני מעוניין שהתביעה תתנהל בבית משפט ולא אצל בורר. מבחינתי התחייבתי בחוזה שהבורר יהיה האדריכל- אם הוא לא רוצה האם אני יכול להתנגד למינוי בורר אחר ולקיום בוררות בכלל? וכמו כן האם לא מילאתי את חובתי כאשר כבר היינו בבוררות? תודה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:פישר רפאל, עו"ד

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  16:35, 1 באוקטובר 2014

  שלום רב,
  סעיף 12(א) לחוק הבוררות, תשכ"ח-1968, קובע כי כאשר "נתפנתה כהונתו של בורר, אם עקב התפטרותו או פטירתו ואם עקב העברתו מתפקידו, יחולו הוראות הסעיפים 8 עד 10 על מינויו של בורר חליף, והוא כשאין כוונה אחרת משתמעת מהסכם הבוררות".
  כלומר, ניתן למנות בורר חליף אלא אימת שאין כוונה מפורשת אחרת משתמעת מהסכם הבוררות.
  באופן כללי ניתן לומר שבית המשפט יעדיף לתת להסכם בוררות פרשנות שתכליתה לקיים את הסכם בוררות ולמנות בורר, אלא אם הצדדים הסכימו למסור את ההכרעה לבורר מוגדר וייחודי, אשר סמכו על סגולותיו המיוחדות או רכשו לו אמון יתר או אם נאמר בהסכם הבוררות, שאותו בורר, ולא אחר, יברר את המחלוקת (עניין ע"א 614/79 המשרד הלאומי לתיירות- ליטורל (רומניה) נ' תור עולם בע"מ, פ"ד לד (4) 617.
  יש לציין כי בפסיקה נקבע כי נטל ההוכחה על כך שהכוונה הייתה למנות בורר ייחודי באופן אישי מוטלת על הטוען זאת בהתנגדותו למינוי בורר חלופי. בטיעון בלבד אין די - הטיעון צריך להסתמך על מסמכים או ראיות אחרות (בש"א (ת"א) 23084/01 פסלר נ' בירמן (פורסם בנבו, 10.7.2002).
  מהדברים שכתבת אני למד כי בית המשפט קבע כי הסכסוך שבין הצדדים לא ידון בפני הבורר שדן ונתן פסק בוררות ולכן נראה כי על מנת לחזור להליך הבוררות הצדדים יצטרכו לבחור בורר חדש ובהעדר בחירה מוסכמת יצטרך בית המשפט לעשות כן בכפוף להתנגדויות מי מהצדדים. כפי שצוין לעיל, על הצד המתנגד יהיה לעגן את טיעוניו בקשר לכך והנטל יהא מוטל עליו.
  בברכה,
  רפאל פישר, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:פישר רפאל, עו"ד

מנהל הפורום: פישר רפאל, עו"ד

בעל ניסיון של 16 שנים בעבודה כעו"ד מסחרי, בין היתר במשרדי עו"ד גדולים, בחברת החיתום וההשקעות של הבנק
למידע נוסף

077-9968154 חיוג
הודעה

הפורום מבקש לעסוק בסוגיות בקשר עם הליך הבוררות אשר הולך ומבסס את עצמו כמנגנון מועדף לפתרון סכסוכים עסקיים, כאלטרנטיבה יעילה להתדיינות בבית משפט. 

 

התשובות בפורום אינן מהוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני אלא בהתאם לנסיבות כל מקרה לגופו.