עקירת עץ בשטח בניין משותף - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • תמי

  נשלח ע"יתמי 16:50, 28 באוקטובר 2013

  אנו 4 דיירים בבניין דו קומתי. בחצר הבניין גדל עץ פיקוס גדול אשר שורשיו פרוסים לכל עבר וכבר הרימו את תוואי החנייה עד לכדי במפר. כמו כן השורשים סותמים חדשות לבקרים את בריכת הביוב של הבניין. אנו חוששים כי שורשי העץ יפגעו ביסודות הבניין שהינו כבן 30 שנים. אגרונום העיר ביקר בבניין ולא אישר את העקירה. מה לעשות??? תודה

  השב
 • 11:13, 31 באוקטובר 2013

  תמי שלום, לעניין שאליך, שורשיו של עץ הפיקוס הגדל בחצר הבניין, מהווה מטרד לציבור הדיירים, והינו עוולה בדיני הנזיקין (סעיפים 42 ו-43, לפקודת הנזיקין [נוסח חדש], תשכ"ח-1968) שנועדה להגן על הציבור מפני פעולות המפריעות לו. שורשי העץ מהוות פעולות המסכנות את הרכוש בגין סתימת הביוב של הבניין וכמו כן, גורמות בשל כך לאי נוחותם של בדיירי הבניין. פעולות אלה, פוגעות באפשרותו של הציבור להשתמש באחת מזכויותיו. העוולה פועלת כנגד ההפרעה בשתי דרכים: מתן אפשרות לפנות אל בית המשפט לשם קבלת צו לסילוק המטרד. לרשותך עומדת הזכות לתבוע בעוולת מטרד לציבור, עפ"י סעיף 43 לפקודת הנזיקין שמגדיר מי יכול להגיש תביעה בגין מטרד לציבור, מאחר ומדובר גם בנזק ממוני (סתימת הביוב). נכון לשאלתך, עומד לזכותך מטרד לציבור – סעיף 215 לחוק העונשין, התשל"ז-1977. תנסי לפנות לעירייה כדי לאכוף את הזכויות המגיעות לך עפ"י דין.
  בהצלחה

  תגובה
 • 23:42, 3 בנובמבר 2013

  תמי שלום, לשאלתך, עפ"י הנתונים העולים משאלתך, יש להניח כי העץ נמצא בתום הבניין המשותף. אי לכך, החבות להסרתו חלה על הדיירים. יש לפנות לנציגות הבניין המשותף לצורך כך,
  בהצלחה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.