פיצוי על שימוש ברכוש משותף - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • אמיר

  נשלח ע"יאמיר 11:13, 16 בינואר 2014

  היי מאיר, בבניין המשותף בו אני גר,מתבצע שימוש פרטי ברכוש המשותף ללא אישור, על ידי חלק מהדיירים באמצעות מכלי אחסון\ארונות, ובאמצעות חדר קטן שנבנה על גג משותף ללא אישור. האם במסגרת סעיף 33 לחוק המקרקעין, שקובע פיצוי ראוי על שימוש במקרקעין משותף,ניתן\ראוי לדרוש תשלום על השימוש,שמקובל לשלם על שטחי אחסון בעיר בה אנו גרים, ובהתאם לגודל נפח השימוש בו עושים הדיירים?. תודה.

  השב
 • 14:13, 16 בינואר 2014

  או שאולי יש לחשב סכום לפי עלות של שכירות?

  תגובה
 • 09:27, 19 בינואר 2014

  האם הדיירים שעשו שימוש בשטח המשותף חייבים גם לשלם רטרואקטיבית על השימוש שעשו במהלך השנים שחלפו?

  תגובה
 • 11:31, 29 בינואר 2014

  אמיר שלום,
  לפי דבריך, ניתן להסיק כי מדובר בהסגת הגבול ושימוש שלא כדין ברכוש משותף.
  באופן עקרוני, ניתן להגיש תביעה בבימ"ש בגין עוולה מסוג זה.
  עליך להיעזר בעו"ד שילווה אותך בהליך המשפטי.
  בברכה,

  תגובה
 • 20:31, 29 בינואר 2014

  אמיר שלום,
  ללא קבלת היתר בניה מהרשות המקומית המוסמכת, ובנוסף, הצורך בקבלת הסכמתם של כל הדיירים בהתאם לסעיף 62 (א) לחוק המקרקעין, הקובע מפורשות, כי: "אין לקבוע הצמדה של חלק מסוים מהרכוש המשותף לדירה פלונית אלא בהסכמת כל בעלי הדירות", מדובר בהשתלטות ע"י בנייה בשטחים הציבוריים. אי לכך, לא ניתן לחשב עלויות פיצוי על מבנה שאינו ברישוי.
  אין באמור לעיל כדי להוות חוות דעת משפטית, אין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ע"י עו"ד הבקיא בנושא, ואין בכך כדי להוות המלצה לעשיית פעולה משפטית או הימנעות מעשייתה.
  בברכה,

  תגובה
 • 20:23, 29 בינואר 2014

  אמיר שלום,
  שימוש מותר בשטחים ציבוריים משותפים בבניין מגורים, נקבע בסעיף 31 (א) לחוק המקרקעין , כי באין הסכמה אחרת שנתקבלה כדין, רשאי כל דייר בבניין, ללא צורך בהסכמת יתר הדיירים, לעשות שימוש סביר במקרקעין משותפים ובלבד שלא ימנע שימוש כזה מדייר אחר.
  אין באמור לעיל כדי להוות חוות דעת משפטית, אין בו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי מקצועי ע"י עו"ד הבקיא בנושא, ואין בכך כדי להוות המלצה לעשיית פעולה משפטית או הימנעות מעשייתה.
  בברכה,

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.