תנאי השכירות - פורום מקרקעין

שאלה חדשה
 • יוליה

  נשלח ע"ייוליה 14:05, 13 באפריל 2015

  שלום רב. אני פונה בשם אמי וסבתי. מדובר בשתי נשים לא צעירות במצב לא קל מבחינה כספית ובריאותית. סבתא - בת 85 מוכרת ע"י הקרן לניצולי שואה, חולה במספר רב של מחלות, אמא - בת 60, בעלת 60% נכות מטעם ביטוח לאומי ו- 75% אי-כושר עבודה, לפני 4 חודשים עברה אירוע לב חמור. שתיהן מתפרנסות מקצבאות ביטוח לאומי בלבד. במשך 14 שנה, מאז מועד עלייתן לארץ, הן שוכרות את אותה הדירה. החל משנת 2007 בערך מנסה בעל הדירה למכור את הנכס, עם הפוגות. ב- 3 השנים האחרונות כמעט ונחתמו עסקאות עם כמה קונים פוטנציאליים אך לבסוף לא יצאו לפועל. ביוני 2012 הייתה אחת מן העסקאות האלו שנפלה, הדיירות כמעט ועזבו את הנכס. ממש ברגע האחרון בעל הדירה הודיעה כי לא מוכר את הנכס ומוכן לחתום על חוזה שכירות לכל טווח זמן מכיוון שאיננו מתכוון למכור את הדירה עוד. החוזה נחתם לטווח של שנתיים עם דמי שכירות של 1500 ש"ח לחודש ועם סעיף מיוחד האומר כי הדירה מיועדת למטרת השכרה לתקופה של 5 שנים (זאת על מנת שגם אם הדירה תימכר, הקונה יהיה חייב להמשיך להשכיר את הדירה). בשנה האחרונה שלח בעל הדירה כמות גדולה של קונים פוטנציאליים לראות את הדירה, וזאת בליווי מתווך. הערה: סעיף מיוחד נוסף שנרשם בחוזה השכירות האחרון אומר כי קיים ליקוי חמור של נזילת הגג עקב בעיות איטום ובעל הדירה מתחייב לתקנו. במשך תקופת החוזה בעל הדירה קבע לפחות 10 מועדים להגעתו לצורך תיקון הליקוי אך לא תיקן דבר. כל פעם הובטח לתקן במשך תקופה של שבועיים מיום השיחה אך לא תוקן בסוף בשל תירוצים שונים. בעל הדירה קיבל הצעת מחיר מבעל מקצוע לצורך התיקון אך החליט כי ברצונו לתקן את הליקוי לבד. עניין הלקוי נמסר גם לקונים שהגיעו לראות את הדירה - וזאת על מנת להבטיח את תיקון הליקוי - בין אם ע"י הבעלים הקיימים או החדשים. לאחר ביקורו של הקונה הפוטנציאלי האחרון בשבוע שעבר קיבלתי שיחה מבעל הדירה כי אני בכוונה מפוצצת לו את העיסקאות עם הקונים ועקב כך בחודש יולי הקרוב הוא מעלה את דמי השכירות החודשיים מ- 1500 ש"ח ל- 2000 בבת אחת (העלאה של 33%) ואם אין ברצון הדיירות (אותן שתי נשים מבוגרות) לשלם מחיר זה יכולות לעזוב בסוף תקופת החוזה הנוכחי. חשוב לציין כי דמי השכירות עלו מ- 1250 ש"ח ל- 1500 בעת החתימה על החוזה האחרון בשנת 2013 (העלאה של 20%). מדובר בשתי נשים שהמעבר הוא כמעט ובלתי אפשרי עבורן (הן מהבחינה הפיזית והן מהבחינה הכספית - עלות המעבר היא כ- 3000 ש"ח או יותר). זאת גם הסיבה שלא עזבו את הדירה למרות הליקויים שבעל הדירה לא מטפל בהם כבר שנים רבות. כרגע בעל הבית משתמש ביתרון שיש לו כבעל הנכס ומסלק מביתן שתי נשים שאפילו אינן דוברות עברית. מה ניתן לעשות בעניין? תודה רבה מראש.

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

  עוה"ד יגאל מירון,מנהל הפורום

  20:37, 14 באפריל 2015

  המבנה החוזי נשאר בסופו של דבר קצת עמום ולא ברור היכן משתלב הסעיף של יעוד למטרת השכרה ל-5 שנים. אם השכירות היא לתקופה מתוחמת של שנתיים, זכותו של בעל הבית לא לחדש אותה בסיום הפרק הנוכחי. לדאבוני אין כאן עצה משפטית טובה. פתרון אפשרי הוא פניה לגופים שיכולים לתמוך כספים בשתי השוכרות בשיעור של כמה מאות שקלים בחודש באופן שעליהן לא יהיה נטל גדול מזה הנוכחי. אם הדבר מתאפשר כדאי לעגן את השכירות לתקופה ארוכה משנה-שנתיים. יגאל מירון, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד יגאל מירון

מנהל הפורום: עו"ד יגאל מירון

עו"ד המתמחה בדיני מקרקעין, בעל נסיון רב בעסקאות (מכר, שכירות, דירות, נכסים מסחריים), נושאי רישום (רי
למידע נוסף

053-9374068 חיוג
הודעה

רכישת או מכירת נכס - בית פרטי או בית משותף, טומנת בחובה בדיקות והרבה שאלות. זכרון דברים, משכנתא, נסח טאבו, מס שבח, מיסוי מקרקעין, הערת אזהרה, בטחונות, יפוי כח בלתי חוזר ובדיקות בעירייה הינן רק חלק מהן.  הפורום יעסוק גם בנושאי תכנון ובניה, היתרים ותכניות בנייה, התנגדויות, טיפול בהפקעות ונושאים נוספים.
התשובות בפורום הנ"ל אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ כאמור ו/או חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן.