• 19 באפריל 2013

    פטור ממס על ירושה

    שלום רב,

    האם קיים תשלום מס על קבלת ירושה?
    האם פטור ממס הכנסה, לנכה, פוטר גם מתשלום מס על הירושה.

    תודה.

    19 באפריל 2013
  • 13 במאי 2013

    פטור ממס על ירושה

    פקודת מס הכנסה (נוסח חדש) (להלן: "הפקודה") סעיף 9(5) שכותרתו "הכנסות פטורות" מאפשרת לנכה לקבל פטור ממס על הכנסותיהם.
    הסעיף מבחין בין הכנסה מיגיעה אישית כמשכורת או הכנסה מעסק, להכנסה שלא מיגיעה אישית לדוגמא הכנסות מדיבידנד וריבית.

    בהתאם לנקבע בפקודה, הפטור יחול על הכנסה מיגיעה אישית של נכה בענייננו שנקבעה לו נכות של 100%, או נכות של 90% לפחות מחמת שלקה באברים שונים, והאחוז האמור הוא תוצאה של חישוב מיוחד של הליקוי באברים השונים שבלעדיו היה נקבע אחוז נכות של 100% לפחות, כמפורט להלן:
    (1) נקבעה נכות כאמור לתקופה של 365 ימים או יותר- הכנסה עד לסכום של 579,600 ₪ (מותאם לשנת המס 2011).
    (2) נקבעה נכות כאמור לתקופה שבין 184 ימים לבין 364 ימים-הכנסה עד לסכום של 69,480 ₪ (מותאם לשנת המס 2011).

    על פי חוק הירושה, תשכ"ה-1965 (להלן: "חוק הירושה") נקבע כי בעת פטירתו של אדם עוברים נכסיו והתחייבויותיו ליורשיו.

    לעניין הכנסות מעסקאות ממשלח יד של נכה שנפטר בהם בוצע דיווח על בסיס מזומן: בהתאם לסעיף 3 (ו) לפקודה, סכומים שהגיעו לידי היורשים לאחר פטירת הנישום, שמקורן בעסק או במשלח היד, ואשר לא חויבו אצל הנפטר יחשבו כהכנסות היורשים, כהכנסה שאינה מיגיעה אישית ושיעור המס שיחול עליה מוגבל ל-40%, וזאת בהתאם להוראות סעיף 125א לפקודת מס הכנסה.

    13 במאי 2013
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?