• ת

  נשלח ע"ית 00:42, 9 בספטמבר 2014

  הוגשה תביעה לפירוק שיתוף התובע מעוניין לרכוש את החלק שלי במקרקעין. האם ביהמ"ש יכול לחייב פירוק בדרך של התמחרות פנימית ולא לאפשר מכירה פומבית. אני מעוניין במכירה פומבית. והאם קיימת עילה לערעור אם ביהמ"ש יחייב התמחרות פנימית ולא יאפשר מכירה פומבית

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:51, 9 בספטמבר 2014

  בעקרון בפרוק שיתוף בנכס מקרקעין לפי החוק יש עדיפות לאפשרות שבה בהסכמה אחד השותפים ירכוש את חלקו של האחר. אם אין הסכמה על מכירה פנימית בין השותפים המכירה תהיה לפי שווי שוק הנקבע בדרך כלל בחוות דעת של שמאי שמונה על ידי בית המשפט. אבל אם אין הסכמה על מכירה בין השותפים, או שיש מניעה טובה לכך, הנכס יוצא למכירה פומבית. אני מניח שמדבר בפרוק שיתוף במסגרת של משפחה. הזכות לפרק את השיתוף היא זכות בכירה מאוד במשפט הישראלי. אבל - לבית משפט בכלל ולבית משפט למשפחה בפרט יש שיקול דעת רחב מאוד בכל הנוגע לאופן ביצוע הפרוק. בית משפט של ערעור אינו ממהר להתערב בהחלטות הנוגעות לאופן ביצוע פרוק השיתוף, אלא אם יוכח לו שנגרם עוול או שקופח צד בגלל ההחלטה על און הביצוע. אפשרות לבצע פרוק שיתוף בדרך אחרת מזאת שהורה בית המשפט למשפחה או בית משפט השלום אינה כשלעצמה עילה לערעור.

  תגובה
 • 11:31, 10 בספטמבר 2014

  תודה על התשובה. השאלה היא אם התובע מעוניין מכירה בדרך של התמחרות פנימית בןן השותפים ואני מעוניין במכירה פומבית. האם ביהמ"ש יכול לחייב פירוק בדרך של התמחרות פנימית גם בהעדר הסכמתי לכך ולסרב למכירה פומבית. ומה הסיכויים לערעור על זה. האם מכירה פומבית היא זכות שלי או שלביהמ"ש אפשרות לחייב התמחרות פנימית. והאם ניתן להבין את פס"ד ויסמן 3860/07 כשולל מביהמ"ש את האפשרות לחייב התמחרות פנימית.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  18:14, 10 בספטמבר 2014

  בבית משפט למשפחה הדגש לעתים שונה מעט מאשר בבית משפט השלום. שיקולי משפחה עלולים לשנות מהדין הכללי אותו יישם בית משפט השלום בפרוק שיתוף במקרקעין. .

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.