אמירה /ניסוח מעורפל - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • כפיר

  נשלח ע"יכפיר 11:40, 11 בדצמבר 2014

  היי, בצוואה בכתב ל 4 אחים יורשים בחלוקה שווה ,שכולם מבוגרים, מפרנסים ובעלי משפחות נכתב ע"י המצווים ז"ל משפט-תנאי מוזר וסתום משהו : " "בכל הקשור למימוש כספי העיזבון בחלקו של היורש X , יהיה כפוף להסכמתו של היורש Y הבכור ". בצוואה לא נכתב דבר על תוכנו של התנאי שיביא להסכמתו של היורש Y הבכור ,שהוא עצמו טוען שהתנאי הספציפי נאמר לו בעל פה ע"י המצווים והוא שומר אותו בזכרונו. אין לו שום ראיות כתובות/נספח בצוואה לאמירה הנ"ל. א. בהנחה שהתנאי בע"פ ניתן לביצוע ע"י היורש X , אולם זה לא בתוכניות האישיות שלו - היורש Y יכול חוקית להחזיק את חלקו ללא הגבלה? ב. יש כאן עילה לבקשה למתן הוראות מבית משפט?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  17:13, 11 בדצמבר 2014

  הכלל שמפרשים צוואה לפי לשונה הברורה. לפי לשום הצוואה התנאי ברור ופשוט ואינו מוגבל אלא במותו של האח Y או באבדן כשרותו המשפטית. לבית משפט יש סמכות להכריז שהוראת צוואה מסויימת היא בלתי חוקית או נוגדת את תקנת הציבור ועל כן אפשר להנתעלם ממנה. אם לדעת היורש X סרובו של האח Y בלתי סביר, בלתי חוקי, או גורם נזק רב, אפשר לפנות לבית המשפט בתביעה מתאימה. בית המשפט יצטרך לשקול האם להתערב ואם כן - באיזו מידה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.