האם כתיבת צוואה מחייב גמירות הדעת? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אורית

  נשלח ע"יאורית 14:47, 6 בפברואר 2015

  א.אבי בן ה 90 שינה צוואה לפני כשנתיים. והשינוי לרעתי, מצאתי מסמך של רופא גריאטר של קופת חולים שערך בדיקה שיגרתית יומיים לפני הצוואה. ובה הוא כתב שהאדם מוכר לו והוא נוטל כ 3 חודשים כדורי נוגדי דיכאון. והוא כותב שאבי מדבר דיי לעיניין. אבי נפטר ורק עכשיו גיליתי על שינוי הצוואה השאלה שנשאלת היא האם מדבר דיי לעיניין מספיק כדי לכתוב צוואה? האם מדבר די לעיניין יש בוגמירות דעת? האם יש בנתון זה עילה לערער על הצוואה? תודה רבה להתיחסותך

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  11:07, 8 בפברואר 2015

  "גירות דעת" הוא מונח שמשמש בדרך כלל בחוזים. משמעותו ששני צדדים לחוזה מסכימים על אותו דבר בדיוק. במקרה שתארת לא ברור האם יש חוות דעת מפורטת של הגריאטר או סתם תאור מצב של אביך. כך או כך אפשר להסיק ממסמך זה (בהנחה שהבנתי נכון את מה שכתבת) שאביך היה כנראה במצב שכלי סביר סמוך לעריכת צוואתו. התנגדות לצוואה על בסיס של מצב שכלי מחייבת בדיקה של מומחה רפואי: פסיכיאטר בדרך כלל. כדי לשלול את צלילות דעתו של אביך בעת עשיית הצוואה יצטרך בית המשפט לקבל חוות דעת של מומחה רפואי הקובעת באופן ודאי שאביך לקה בצלילות דעתו עד כדי כך שצוואתו אינה משקפת רצון חופשי: סתם דיכאון אינו עילה מספקת.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.