מימון הסתלקות יורש - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • א

  נשלח ע"יא 12:16, 10 בפברואר 2015

  מספר אחים מונינו כמנהלי עזבון לצוואת אבינו. ואנו מסתייעים בעו"ד בפעולות המשפטיות בתשלום מתוך כספי העזבון. הוצאנו תיקון לצו קיום צוואה בשל הסתלקות חלק מהיורשים נכדי המנוח לטובת הוריהם. כל העלויות לשם כך שולמו מהעזבון. העזבון טרם חולק. ואחר כך- יורש נוסף שהיה קטין ובגר ביקש גם הוא להסתלק ונדרש שוב תיקון צו קיום צוואה. השאלה: על מי חלות הוצאות הסתלקות היורש שבגר (כלומר הוצאת תיקון חדש לצו קיום הצוואה ע"י עו"ד) ובמיוחד כאשר יש ניהול עזבון? האם על העזבון או על המסתלק? או על ההורה שלו? האם מישהו יכול לחייב יורש המעונין להסתלק לממן את הסתלקותו? והאם זכותו לממן זאת מהעזבון שונה ממי שהיו בגירים בעת צו התיקון הראשון בגלל הצורך בתיקון נוסף? אודה על תשובה דחופה ואם אפשר גם להפנות אותי לחוק או לפסיקה עליו אפשר להסתמך.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  19:01, 10 בפברואר 2015

  הסתלקות היא פעולה רצונית של יורש. סיבתה בדרך כלל היא אחת משתיים: הרצון להיטיב עם יורש אחר שיקבל חלק גדול יותר בירושה, או שיירש במקום המסתלק. החוק אינו מגדיר מי יישא בהוצאות ההסתלקות אך פעולת ההסתלקות היא פעולה שמחוץ לניהול העזבון. מכאן ניתן להבין שעלותה איננה חלק מהוצאות ניהול העזבון, אין חובה לממן את ההוצאה מהעזבון, אלא אם היורשים הסכימו אחרת. לפי המתואר תוצאת ההסתלקות היא הנאה של הורים, שהם יורשים אך גם אחים של מנהלי העזבון. כלומר: הנהנים מההסתלקות הם יורשים. מנהל העזבון אינו חייב לממן זאת מכספי העזבון. כל השאר - דיפלומטיה פנים-משפחתית.

  תגובה
 • 22:17, 10 בפברואר 2015

  אז מי צריך לממן? וזו זכותו להסתלק .
  כשאחרים הסתלקו זה מומן מהעזבון. האם עליו לממן זאת ? והוא אינו יכול.

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  מנהל הפורום,מנהל הפורום

  19:38, 11 בפברואר 2015

  כתבתי - אין חובה לממן זאת. מי שייהנה מההסתלקות, או יסבול מתוצאותיה, הוא שיצטרך לטפל בכך.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.