הלכת השיתוף וצוואת יורש אחרי יורש - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אברהם

  נשלח ע"יאברהם 06:33, 3 ביוני 2015

  כאשר יש שני בני זוג נשואים עם רכוש משתף. לאישה מן הסתם יש 50% מהרכוש ולבעל יש 50% מהרכוש. במידה ומדובר בצוואת יורש אחרי יורש הבעל הוריש לאשתו את כל רכושו ולאחר אריכות ימים הוא קבע לחלק את רכושו שווה בשווה בין חמשת ילדי בני הזוג.במידה ומדובר בצוואת יורש אחרי יורש. היורש הראשון אינו יכול להוריש באופן שונה ממה שמוכתב בצוואה לפיה ירש. האם זה אומר שכאשר הבעל נפטר קודם והאישה עכשיו באה לעשות צואה חדשה היא צריכה להעתיק מילה במילה מה שהבעל ציוה?? ומה לגבי הרכוש ששייך לה מתוקף הלכת השיתוף?? את הרכוש שלה היא גם חייבת לחלק שווה בשווה לפי מה שקבע הבעל ?? הרי לפעמים למרות מה שהבעל ציוה ביורש אחר יורש האישה רוצה לייחד נכס גדול יותר לילד אחר שזקוק ליותר ונכס קטן יותר לילד שזקוק לפחות. איך ניתן לעשות זאת?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  09:31, 3 ביוני 2015

  כפי שעניתי למטה לשואל אחר: הציווי של הבעל חל על נכסיו בלבד ועל חלקו ברכוש המשותף. האשה יכולה לצוות כרצונה בחלק שלה - לחלק שווה או לחלק אחרת או לא לתת דבר לאף אחד מהילדים.

  . לגבי מה שקבלה בירושה מבעלה ויש לגביו הוראת "יורש אחר יורש" אינה חייבת כלל להתייחס, כי הוראות הצוואה הראשונה עדיין בתוקף והיורשים אחר יורשת זאת יכולים לזכות מכחה של הצוואה הראשונה .

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.