מחלקת לגבי רכוש הנמצא בחו"ל ומקום מושבו של האדם בישראל - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אביחי

  נשלח ע"יאביחי 14:17, 5 באפריל 2016

  אדם שמקום מושבו האחרון בישראל הותיר שתי צוואות בישראל : אחת מאוחרת ואחת מוקדמת. בשתי הצוואות הוא התייחס לרכושו בישראל ולרכושו בחו"ל בצרפת. ישנה צוואה מאוחרת הסותרת את הצוואה המוקדמת בכל הקשור לחלוקת הרכוש בחו"ל . לגבי הרכוש בישראל כתוב את אותה חלוקה בשתי הצוואות לגבי הרכוש בחו"ל הוא שינה את הצוואה וסתר את עצמו . מי ידון בסתירה בין הצוואות לגבי הרכוש בחו"ל בית משפט בישראל או בית משפט בחו"ל ? כאשר שתי הצוואות נערכו בישראל האם יש לתרגם את הצוואה לצרפתית וללכת ולהביא עדים לצרפת. מה בדרך כלל המקובל לגבי מחלוקת של צוואה שמקום משובו של האדם בישראל. ידוע לי שהדין הזר מפנה לדין הישראלי. היכן אם כך תידון המחלוקת? האם בית משפט ישראלי קונה סמכות גם לגבי צוואה שנכתבה בארץ על רכוש בחו"ל? או שאת כל העדים והמחלוקת ככל הנראה ילבנו בחו"ל? ברור לי שהמלצתך היא לקחת מומחה לדין הזר. אבל בענייני מהות האם בית המשפט הישראלי דן או בית המשפט בחו"ל דן כאשר הרכוש נמצא בחו"ל?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  17:35, 5 באפריל 2016

  שאלה זאת חוזרת בצורות שונות. לפי הנתונים יש סמכות דיון בישראל. יש לנקוט הליך של קיום צוואה. אם יש מי שמתנגד, שיגיש התנגדות כאן. אם הצוואה חלה על נכסי מקרקעין בצרפת, יש לבחון האם דין הירושה הצרפתי חל על נכסים אלה. אם לא - יחול דין ישראל. אם כן - יש לפעול לפי הדין הצרפתי. אם יקבע בית המשפט שיחול דין הירושה הצרפתי ולאחר שיקבע לגבי מה יחול דין הירושה הצרפתי, ואם יוכח לבית המשפט מהו דין הירושה הצרפתי במקרה שכזה, יפסוק בית המשפט לפי דין הירושה הישראלי והצרפתי לפי תחולתו של כל אחד מהם.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.