צוואה של ידוע בציבור - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • אסתר

  נשלח ע"יאסתר 12:03, 30 במאי 2016

  שלום. אבי גר בשנים אחרונות עם חברתו בדירה השייכת לו בלבד. הוא ערך צוואה מודפסת שנחתמה על ידו בנוכחות שני עדים ללא עו"ד. בצוואה הוא מוריש את כל רכושו אחרי מותו לשני ילדי (אימי אינה בחיים). האם צוואה כזו מספיקה כדי שילדיו בלבד יקבלו רכושו אחרי מותו או שחברתו, שנחשבת לידוע הבציבור, תוכל לתבוע זכויות ברכוש? אם יש צורך בהסכם ממון? או צריך לערוך צוואה בצורה אחרת על מנת שלוודא שלחברתו לא תהיה אפשרות לקבל חלק ברכושו לאחר מותו?

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  19:18, 30 במאי 2016

  יש להבדיל לענין זכויות בין זכויות שנרכשות במהלך החיים המשותפים לבין זכויות שנרכשות כתוצאה מפטירה. כאשר בני זוג חיים זה עם זה כמשפחה ומקיימים משק ביית משותף, כל אחד מהם זכאי לכאורה למחצית הרווחים וההכנסות של בן זוגו בתקופת החיים המשותפים. זאת זכות הנרכשת מכח החיים המשותפים. כדי להמנע מכך יש לערוך הסכם מממון היוצר הפרדה רכושית ויוצר גם ויתור הדדי על רכישת זכויות במהלך החיים המשותפים. אבל הסכם ממון שכזה איננו שולל את זכות הירושה של בן זוג (שמתקיימות לגבי עבודות מסויימות הקבועות בחוק הירושה) הנולדת בעקבות פטירה. כדי לשלול זכות ירושה שכזאת, יש לערוך צוואה כדין הקובעת סדר ירושה אחר. אם הצוואה שערך אביך כשירה, די בה לצורך קביעת היורשים. אבל צוואה איננה קובעת את הקף רכושו של אדם. כלומר - אם לאביך היו הכנסות בשנות חייו המשותפות עם אותה אשה שניה, היא עשויה לטעון לזכות בהן. כמו כן היא עשויה לטעון שאביכן הבטיח לה זכות בדירה.
  על כן מומלץ לערוך הסכם ממון / הפרדה רכושית וגם צוואה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.