תביעה בגין פסק- דין מוטעה: - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • שלומית ר.

  נשלח ע"ישלומית ר. 20:12, 1 ביוני 2016

  שלום לעו"ד. בגין פסק -דין מוטעה של השופט, (בביהמ"ש לענייני משפחה,) נפסל צו - קיום הצוואה של היורש ,וזאת לאחר שזכה בערכאה ראשונה, בצו קיום לצוואות הוריו. אחיו הצעיר שהגיש תביעת התנגדות לקיום הצוואות, זכה בפסק -הדין בגלל טעות של ביהמ"ש. האח הצעיר ניצל את הטעות בפסק -הדין שקיבל לטובתו, ומיהר למכור את הדירה שבעיזבון, ומיד עזב את הארץ , והאח הבכור ,שרשום בצוואות הוריו המנוחים,נותר חסר כול מזכויותיו בעיזבון. השאלה שלי: מבחינה משפטית,מה עושים במקרה כזה ? האם ניתן לתבוע בתביעת נזיקין את ביהמ"ש ,על כך שפסל את 2 הצוואות הכשירות, בטעות ? בתודה מראש, שלומית.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות - עורך דין ונוטריון,מנהל הפורום

  20:56, 1 ביוני 2016

  אי אפשר לתבוע בית משפט לתשלום פיצויים. בית משפט איננו אישיות משפטית נפרדת. אם לטענתו של אדם הוא נפגע מפעולה של בית משפט, עליו לתבוע את המדינה באמצעות הנהלת בתי המשפט. כלומר אין עילת תביעה בגלל תוכן של פסק דין, טענה לנזק אפשרא לטעון רק במקרה של רשלנות למשל בביצוע פסק דין או בהליך מנהלי אחר. אם יש טענה נגד תוכנו של פסק דין - אפילו טענה לשגיאה, יש להגיש ערעור.

  אם הבנתי נכון את העובדות במקרה שתארת, ניתן פסק דין בבית משפט למשפחה. הצד שהפסיד לא בקש עיכוב ביצוע פסק הדין, לא הגיש ערעור ולא הגיש תביעה אחרת. פסק דין שלא הוגש עליו ערעור הופך להיות פסק דין חלוט. צד שלא טרח לבקש עיכוב ביצוע ולא טרח להגיש ערעור, נראה שמי שקבל את פסק הדין שניתן ומסכים לתוצאתו בנסיבות אלו אינני אורה כל עילה לתביעה נגד המדינה.

  תגובה
 • 13:42, 3 ביוני 2016

  עו"ד גדות היקר, תבורך ! עזרת לי מאוד בתשובתך,מודה לך מאוד ,
  כול טוב ,
  ושבת שלום,
  שלומית ר.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.