חלוקה עתידית של כספי ירושה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • דוד

  נשלח ע"ידוד 18:12, 14 ביוני 2016

  אמא שלי בקרוב בת 90 ומחזיקה בשלושה חשבונות בשלושה בנקים שונים (אבא שלנו ז"ל נפטר השנה). לאמא יש צוואה מסודרת הקובעת שנכסיה וכספיה שבבנקים יעברו לשלושת ילדיה שווה בשווה. עלה לנו רעיון שכל אחד משלושת הילדים יצטרף כשותף מלא לחשבון אחד, ילד אחד לכל חשבון. אנחנו מאחלים לאמא אריכות ימים אבל מטרת הרעיון היא שאם וכאשר אמא תלך לעולמה, תהליך משיכת הכספים מהחשבונות יהיה פשוט ומהיר. במקביל נכין ונחתום על מסמך שקובע שהמהלך הנ"ל הוא רק כדי להקל עלינו, אבל חלוקת הכספים נשארת בדיוק כפי הכתוב בצוואה. א. האם זהו לדעתך באמת רעיון טוב או שיש דרך יעילה יותר? (אמא כמובן מסכימה למהלך הזה) ב. האם מבחינה משפטית מהלך כזה לא מגדיל את ההון האישי של כל אחד מהילדים כבר היום, למרות שהמטרה היא רק להצטרף באופן טכני לחשבון כדי להקל על עצמנו בעתיד? לדוגמה כשנמלא הצהרת הון (זה נשלח לנו פעם במספר שנים). האם יש משמעויות נוספות למהלך הזה מצד רשויות המס שמייתרות אותו בסופו של דבר? תודה רבה!

  השב
 • 12:21, 15 ביוני 2016

  (1) ללא צו קיום צוואה, לא תוכלו לסגור את החשבונות הללו לאחר מותה של האם. (2) אכן מעת הצטרפותו של כל בן לחשבון של אמא הוא נחשב כבעלים במשותף בחשבון כלומר שמחצית הכספים בחשבון הם שלו. (3) הצטרפות בעלים נוסף לחשבון יש לה משמעויות רבות: למשל אם מי מהבנים מת לפני האם. או אם מי מהבנים נקלע לסכסוך גרושין וזוגתו מבקשת לעקל את כל נכסיו או אם למי מהבנים יש לו חוב כלפי צד שלישי (רשות מס או גוף מסחרי) ניתן לעקל גם חשבון זה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.