פרשנות בצוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ו.

  נשלח ע"יו. 08:24, 23 בספטמבר 2012

  שאלה לגבי צוואה כתובה, א. האם בית המשפט שבא לפרש תנאי "בעייתי" בצוואה , עשוי לשאול במסגרת אומד דעתו של המצווה שנפטר , לשאול את אחד היורשים האם שמע בע"פ פירוש או הרחבה לאותו תנאי שניתן מאת המצווה ? ב. מה מעמדו החוקי-משפטי של פירוש בע"פ שכזה, שמועמס על תנאי רב משמעי בצוואה, הרי אותו מצווה יכל לציין זאת בכתב באופן מפורש ? ג. האם החוק מגדיר באופן מפורש את המושג "דירה". ? בברכת גמר חתימה טובה,

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:34, 23 בספטמבר 2012

  "אומד דעה" הוא השערה המבוססת על ראיות. בית המשפט משער למה התכוון המנוח=המצווה. לשם כך בית המשפט צריך לקבל ראיות מן הצדדים המעורבים מה סביר שחשב המנוח או למה התכוון המנוח במה שכתב. לבית משפט לענייני משפחה יש סמכות רחבה בנושא קבלת ראיות. לאור קביעת "אומד הדעת" בית המשפט נותן הוראה באשר לדרך הנכונה בה יש לפרש הוראה בלתי ברורה בצוואה.
  "דירה" - למונח זה משמעויות שונות בחוקים שונים. אין הגדרה לו בחוק הירושה. לצרכי ירושה יתפרש המונח "דירה" לפי ההקשר.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.