הלוואה מילדים להורים - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • פוריה

  נשלח ע"יפוריה 02:47, 19 באוקטובר 2012

  אנחנו 4 אחיות. כולנו נשואות עם ילדים. הורינו שוקלים להתחיל לבנות (כחלק מקבוצה) בשטח שרכשו עם זוג חברים לפני מספר שנים והופשר לבנייה רוויה. בבוא העת ב"ה (סדר גודל של כשלוש שנים)הורי וזוג החברים שלהם זכאים יחד לשלוש דירות בפרוייקט (דהיינו דירה וחצי כ"א) לצורך מימון חלק מההוצאות העומדות בפניהם, הם שוקלים להיעזר בהלוואה מאחותי הצעירה ומאחותי הבכורה. אחותי הבכורה מאוד מבוססת ויש לה אפשרות להלוות להם כל סכום ללא קושי. (בשלב זה הם כבר נעזרים בעורך הדין שלה לצורך ייעוץ משפטי הנוגע לכל מיני פרוצודורות בירוקרטיות). אחותי הצעירה מכרה לא מזמן את דירתה ומתגוררת עם בעלה וילדיה בדירה אחרת השייכת להורי. היא הציעה להורי שתלווה להם את הכסף כי "גם ככה זה סתם יושב בבנק, אז מה אכפת לי לעזור?" אחותי התאומה ואני מודאגות שמא יש כאן אינספור רבדים שאנחנו לא מודעות להם ושלמעשה בשורה התחתונה, ההלוואה הזו נותנת לבכורה ולצעירה סוג של "אופציות" או איזשהו יתרון אחר בנכס העתידי. הורי טוענים שהכל יהיה מסודר מול עורכי דין ויוגדר כהלוואה ותו לא, כך שאין מה לחשוש. לדבריהם הם יחזירו להן את ההלוואה ע"י כספים שיקבלו ביום מן הימים ב"ה ממכירת החצי דירה שעתידה,בין היתר, להיות שלהם בפרויקט. אנחנו בכל זאת חוששות, דווקא משום שמדובר בהלוואה מאת שתיים מתוך ארבע ה "יורשות הטבעיות" ולא מגורם זר שאין לו "זכויות טבעיות" ברכוש המשפחה. אנחנו מאוד מודאגות שההלוואה הזו היא רק לכאורה תמימה ומלאת רצון טוב, והמהלך הזה ישוב ביום מן הימים אלי ואל אחותי התאומה כסטירת לחי מצלצלת (למשל שהן תטענה שיש להן יותר זכויות בנכס מכיוון שהן הלוו להורים כסף לצורך מימון תהליך זה או אחר בהקשר לנכס ואולי אף לכאורה מנעו מעצמן משהו לטובת הנעת התהליך). על אחת כמה וכמה אם יווצר מצב שהורינו יודל"א נפטרים בטרם יפרע את מלוא סכום ההלוואות הללו... האם אנחנו דואגות לחינם והלוואה כזו באמת תמימה ופשוטה, מבלי להעניק להן יתרון כלשהו / לפגוע או לגרוע מזכויותינו בנכס וגם בכלל, או שבאמת ההלוואה הזו היא בעצם סוג של השקעה מאוד חכמה ומשתלמת עבור אחיותינו ותיבת פנדורה עבורינו? תודה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  15:19, 19 באוקטובר 2012

  1. הזכות לרשת אינה מושפעת מכך שיש קשרים כלכליים בין הורה למי מיורשיו. הלוואה כאמור אינה מקנה זכות יתר לרשת או זכות לחלק גדול בירושה.
  2. אם אכן תנתנה הלוואות כאמור ואם הוריכן לא ישיבו את ההלוואות לפני פטירותיהם, תהיינה האחיות המלוות בבחינת נושות של עזבון ההורים (ככל אדם אחר שטוען שמגיע לו דבר מה מהעזבון). הן תוכלנה לדרוש את פרעון החוב מהעזבון או לוותר על החוב.
  3. נראה שראוי שאת ואחותך התאומה תבקשנה להיות מעורבות בהליך ההלוואה. מומלץ לכן שעו"ד מטעמכן יבדוק את הסכמי ההלוואוה ויעיר הערות (אם ימצא לנכון) בעניינים שיש בהם כדי למנוע פגיעה עתידית בכן כיורשות. יש עוד אפשרויות, שכמובן מסגרת זאת אינה מתאימה לדון בהן.
  אשמח לעמוד לרשותכן שבת שלום.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.