מה הכוונה? - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • משה

  נשלח ע"ימשה 04:00, 2 בדצמבר 2012

  מה הכוונה שמנה זה לא חלק מהעזבון? אם הבן שלי ציווה לי במסגרת צוואתו את כל זכויותיו במגרש. (מגרש שרשום מחצית על שמו ועל שם אשתו). א) האם זאת אומרת שהמדובר במנה גם אם הוא ציווה לי במסגרת צוואתו דברים נוספים, כגון: כספים? ב) והאם זאת אומרת שמדובר במנה ולכן המגרש אינו חלק מהעזבון ? ג) והאם ככל שזה מנה ולא חלק מהעזבון. האם המשמעות של זה שלא יוכלו לקחת מזה 1) חובות ככל שיש למנוח 2) מזונות מהעזבון שאשתו רוצה להגיש עבור הילדים ולקבל מהמגרש שהותיר לי? אודה להתייחסותך בנפרד לג1' ול- ג2'. וכן לסעיפים א, ב' לעיל.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  12:23, 2 בדצמבר 2012

  שלום רב
  1. הגדרת "מנה" בחוק היא "נכס מנכסי עזבונו (של המנוח) או טובת הנאה מעזבונו". מנה היא חלק בלתי נפרד מהעזבון. כלל הזכויות של המנוח במגרש המסוים הן "מנה".
  2. החוק קובע עדיפויות בסילוק חובות של המנוח. ככלל יש עדיפות לסילוק חובות של המנוח מחלקי העזבון שלא הוגדרו כ"מנה". אבל אם יתרת העזבון אינה מספיקה לסילוק כלל חובות העזבון, אפשר לגבות גם מ"מנה".
  3. שים לב שלענין "מזונות" סב עשוי לחוב במזונות של נכדיו מכח החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות). לענן זה יש לפנות לפורום העוסד במזונות.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.