שותפות/יפוי כח בחשבון בנק של נפטר - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • י.ד

  נשלח ע"יי.ד 09:33, 28 באוגוסט 2013

  מר גדות שלום. ברשותי מכתב צוואה בכתב יד מקרוב משפחה שנפטר . המנוח הוריש רק לי את חשבון הבנק שלו שלדעתי זהו כל רכושו. אני בשלב שהתיק הועבר לבימ"ש לאחר שקרובי משפחה התנגדו וטענו שסלע המחלוקת בהתנגדותם היא שאחד מהם שותף בחשבון בנק המנוח. אותו שותף כביכול בחור צעיר רווק, שהמנוח נתן לו רק ייפוי כח ורק לצרכי המנוח שדאג שיהיה מישהו שיטפל בחשבון בעת מחלתו. השותף כביכול לא היה שותף פעיל בחשבון. בטוח שלא נעשו שום פעולות בחשבון ע"י השותף כביכול! המתנגדים מצרפים לכתב ההתנגדות מייל אותו שלח המנוח לבנק ולמיופה הכח ובמייל מצויין במפורש כי מדובר בייפוי כח בלבד! אני יודע שייפוי כח נופל בעת שבעל חשבון הבנק נפטר. המנוח לא ציין בצוואתו כלל את עיניין השותפות בחשבון, כ"כ למתנגדים אין שום מסמך המאשר כי יש לאחד מהם שותפות בחשבון המנוח. אציין כי מייד אחרי שבעת ימי האבל דאגתי לעקל את חשבון המנוח, הבנק קיבל את בקשתי ועיקל את החשבון. לדעתי במידה והיה באמת שותף פעיל בחשבון הבנק לא היה מאשר לי את בקשת העיקול. שאלתי האם בכל מקרה צוואה עולה על ייפוי כח , שותפות בחשבון? איך זה הולך בדיוק? תודה רבה על כל תשובה.

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  10:50, 28 באוגוסט 2013

  יש הבדל משמעותי בין יפוי כח לפעול בחשבון בנק לבין שותפות בבעלות בחשבון. יפוי כח כשלעצמו איננו יוצר זכויות. שותפות בחשבון משמעה חלק בבעלות. כל זה איננו נוגע כלל לירושה. בירושה אדם יכול להוריש רק מה ששלו. לפי הכתוב למעלה המחלוקת איננה על עצם הירושה, אלא על מה כלול בירושה. אם נקבע שיש שותף לחשבון (ובהעדר ידיעה אחרת השותפות היא בחלקים שווים) יכול המנוח להוריש רק את החלק שלו בחשבון. לפיכך אין התמודדות בין ירושה מכח צוואה לבין בעלות בחשבון. היורש של המנוח יתמודד מול הטוען לשותפות מה חלקו של כל אחד מהם בחשבון.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.