לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב
נגישות
י.ד

שותפות/יפוי כח בחשבון בנק של נפטר

מר גדות שלום. ברשותי מכתב צוואה בכתב יד מקרוב משפחה שנפטר . המנוח הוריש רק לי את חשבון הבנק שלו שלדעתי זהו כל רכושו. אני בשלב שהתיק הועבר לבימ"ש לאחר שקרובי משפחה התנגדו וטענו שסלע המחלוקת בהתנגדותם היא שאחד מהם שותף בחשבון בנק המנוח. אותו שותף כביכול בחור צעיר רווק, שהמנוח נתן לו רק ייפוי כח ורק לצרכי המנוח שדאג שיהיה מישהו שיטפל בחשבון בעת מחלתו. השותף כביכול לא היה שותף פעיל בחשבון. בטוח שלא נעשו שום פעולות בחשבון ע"י השותף כביכול! המתנגדים מצרפים לכתב ההתנגדות מייל אותו שלח המנוח לבנק ולמיופה הכח ובמייל מצויין במפורש כי מדובר בייפוי כח בלבד! אני יודע שייפוי כח נופל בעת שבעל חשבון הבנק נפטר. המנוח לא ציין בצוואתו כלל את עיניין השותפות בחשבון, כ"כ למתנגדים אין שום מסמך המאשר כי יש לאחד מהם שותפות בחשבון המנוח. אציין כי מייד אחרי שבעת ימי האבל דאגתי לעקל את חשבון המנוח, הבנק קיבל את בקשתי ועיקל את החשבון. לדעתי במידה והיה באמת שותף פעיל בחשבון הבנק לא היה מאשר לי את בקשת העיקול. שאלתי האם בכל מקרה צוואה עולה על ייפוי כח , שותפות בחשבון? איך זה הולך בדיוק? תודה רבה על כל תשובה.

item.Author מנהל הפורום רונן גדות - עורך דין ונוטריון

יש הבדל משמעותי בין יפוי כח לפעול בחשבון בנק לבין שותפות בבעלות בחשבון. יפוי כח כשלעצמו איננו יוצר זכויות. שותפות בחשבון משמעה חלק בבעלות. כל זה איננו נוגע כלל לירושה. בירושה אדם יכול להוריש רק מה ששלו. לפי הכתוב למעלה המחלוקת איננה על עצם הירושה, אלא על מה כלול בירושה. אם נקבע שיש שותף לחשבון (ובהעדר ידיעה אחרת השותפות היא בחלקים שווים) יכול המנוח להוריש רק את החלק שלו בחשבון. לפיכך אין התמודדות בין ירושה מכח צוואה לבין בעלות בחשבון. היורש של המנוח יתמודד מול הטוען לשותפות מה חלקו של כל אחד מהם בחשבון.

forum moderator שלום, מה השאלה המשפטית שלך?
close the form שליחה
חזרה לפורום צוואות וירושות