יורש במעמד כתיבת צוואה - פורום צוואות וירושות

שאלה חדשה
 • ו.

  נשלח ע"יו. 08:59, 11 בנובמבר 2013

  ס"ד בוקר טוב, האם יורש שאמור להנות מהעיזבון רשאי להיות נוכח במעמד כתיבת הצוואה יחד עם המצווים ( ז"ל) ועם העו"דים ? ב.האם אותו יורש רשאי לומר שקיבל במעמד הדפסת הצוואה גם "השלמות" בע"פ מאחד המצווים לגבי תנאי מהותי שנכתב בצוואה ? ג. ואם התשובה על סעיף ב היא חיובית , האם העו"דים במעמד הדפסת הצוואה הפרו לכאורה את חובתם בכך שלא השלימו בכתב ובאופן ברור את אותן "השלמות" בע"פ ? בתודה

  השב
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  09:48, 11 בנובמבר 2013

  יורש "רשאי" להיות בכל מקום שירצה. הבעיה היא שעצם נוכחותו עלולה לגרום לביטול הוראת צוואה שנעשתה לטובתו של אותו יורש.

  היורש רשאי לומר מה שירצה ואפילו יהיה זה נכון - לשון הצוואה הכתובה היא הקובעת ולא הסברים בעל פה. אם ההסבר בעל פה נותן משמעות אחרת או משנה לגבי ענין מהותי, הוא חייב להיות בכתב. העדר כתב מפורש וברור עלול להצביע על כך שכוונת המוריש היתה אחרת ממה שנאמר בעל פה.

  צוואה אמורה לשקף את רצונו של המוריש ולא של עורך הדין. מוריש אמור לקרוא צוואה או לבקר את הנוסח שלה לפני חתימתה. אם מוריש הורה משהו ועורך הדין שעורך את הצוואה השמיט משהו מהותי וניתן להוכיח זאת, והמוריש לא יכול היה למנוע זאת במאמץ סביר, ייתכן שיש כאן רשלנות של עורך הדין. בכל מקרה, גם אחרי עריכת הצוואה צריך עושה הצוואה לעיין בה שוב ולחשוב האם היא אכן משקפת את רצונו האמיתי.

  צוואה היא מסמך חשוב מכדי שייעשה לאחר יד וללא ביקורת חוזרת לפני החתימה וגם לאחר החתימה.

  תגובה
 • 10:40, 11 בנובמבר 2013

  הכל טוב ויפה
  מצד שני ,יכול אותו יורש לטעון כך : "שאת ההרחבה-הפירוט שקיבל בע"פ מצד המצווים לאותו תנאי כתוב בצוואה הינו אמת לאמיתה ולו בגין העובדה שהפירוט הוא כה ספציפי וייחודי לאותו תנאי ,שלבטח הוא לא המציא אותו וגם אין לו ,לכאורה, אינטרס להמציא הרחבה שכזאת בע"פ ולייחס אותה למצווים ז"ל".

  כיצד ניתן להתמודד ולתקוף משפטית טיעון שכזה (נוסף על העובדה שאותו יורש הינו בחזקת השומע הבודד ששמע את אותו עניין בע"פ ? )

  תגובה
 • מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

  רונן גדות, עו"ד,מנהל הפורום

  14:18, 11 בנובמבר 2013

  להבנתי כל כולו של הטיעון הנפלא שלך הוא הודאה חד משמעית שנטלת חלק פעיל בעריכת צוואה. ומשכך הדבר כל הוראת צוואה לטובתך בטלה ככל שהיא לטובתך ואחרים יירשו במקומך. בהצלחה.

  תגובה
מנהל הפורום:רונן גדות - עורך דין ונוטריון

מנהל הפורום: רונן גדות - עורך דין ונוטריון

רונן גדות הוא עורך דין ונוטריון בגבעתיים, בוגר הפקולטה למשפטים (LL.B) של אוניברסיטת תל אביב. משרדו ש
למידע נוסף

053-9376325 חיוג
הודעה

אדם צובר רכוש מסוגים שונים משך כל חייו. בחייו הוא יכול לרכוש או למכור נכסים. בפטירתו כל נכסיו עוברים לכל יורשיו מכח החוק ולפי הכללים הקבועים בחוק. העברת נכסים זאת היא העסקה הכלכלית הגדולה ביותר של כל אדם, כי היא חלה על כל נכסיו. מן הראוי שכל אדם יקדיש מחשבה לנושא זה – האם הפתרון בחוק מתאים לי?
יורשים הופכים להיות יורשים שלא מרצון – בין שהמוריש מת ללא צוואה ובין שקבלו מכח צוואה. לעתים הירושה מביאה טוב. לעתים הירושה גוררת צרות ובעיות. ירושות עשויות ליצור מחלוקות משפחתיות . אפשר גם לתכנן את אופן קבלת הירושה. 
ירושה משמעותה שינויים ברכוש של אדם ויש לכך לעתים גם הבטי מסים. ירושה מעורבת גם בענייני מקרקעין וכספים.
הפורום עוסק בניהול עזבונות, ירושות, בצוואות, בבקשת צווי קום להן ובבעיות שתתעוררנה כתוצאה מאלה.

יש לשים לב שבמסגרת הפורום אי אפשר לתת יעוץ משפטי מדוייק. התשובות בפורום זה אינן מהוות ייעוץ משפטי או תחליף לייעוץ משפטי כאמור כאמור ו/או אינן חוות דעת. על מנת לתת מענה יסודי ומעמיק יש לבחון כל מקרה לגופו לאחר ברור כל העובדות לאשורן במסגרת של יעוץ אישי.