מה גובר על מה במקרה שבו יש חוזה כתוב בין שני אנשים קודם לשיחה בע"פ? - פורום משפט מסחרי

שאלה חדשה
 • שאלה

  נשלח ע"ישאלה 22:31, 13 בפברואר 2015

  קראתי בהודעות קודמות כי שיחה בעל פה היא כמו חוזה. מה במקרה בו יש חוזה כתוב בין שני אנשים קודם לשיחה בעל פה? מה גובר על מה? מתוך הנחה שמדובר על שיחה שמתייחסת לחוזה הכתוב ועל בסיסו מתקיימת השיחה. שנית מה במקרה ששיחה יש דרישות שחורגות מההסכם הכתוב באופן מוחלט, דרישות בנושא אחר שכלל לא קיים בהסכם האם הענות ראשונית בעניין זה הסכם בעל פה? כאשר לא מוזכר כלל בהסכם בכתב לא העניין לא תשלום לא וכו'. ומה בנוגע לכך שיש בדרישות עניין שהועלה אך לאחר מכן בייעוץ מתבהר שהוא לא חוקי במילים אחרות הצד המבקש מנסה להכשיל את הצד השני בדרישה גבולית שעלולה לסבך אותו. האם בזה למעשה יש ביטול של השיחה בעל פה ? או שבכל מקרה זה תרגיל של הצד המכשיל שמנסה לצאת מן ההסכם הכתוב ולפתוח אותו בדרך ערמומית. מה הצעדים שיש לנקוט במידה ונעשה ניסיון ליצור מצירות חדשה בעל פה כאשר החוזה בכתב ברור מאוד מדויק ועוסק בנושא אחד והדרישות בעל פה בנושא אחר? זה עדיין חוזה בעל פה? או שנדרש שיהיה בעל פה סוג של חוזה חדש ואם כך חייב להיות בו תנאי חוזה דו צדדיים? תעשה כך תמורת כך? שיעשו אותו לחוזה חדש?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד איילה לוי-שטרן

  איילה לוי שטרן, עו"ד,מנהל הפורום

  10:03, 12 ביולי 2015

  שלום לך,

  ככלל, הסכם בעל פה בין צדדים הוא הסכם מחייב לכול דבר ועניין. על פי התיאור בשאלתך, נראה כי קיימת סתירה בין ההבנות שהושגו בין הצדדים בכתב לבין ההבנות בעל פה. לאור נסיבות המקרה שתוארו, אני ממליצה לפנות לייעוץ משפטי בעניין זה.

  בברכה,
  איילה

  * האמור באתר אינו מובא כתחליף לקבלת יעוץ משפטי של עורך דין והוא מהווה מידע כללי בלבד, אשר אינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מיכל לוצאטו

מנהל הפורום: עו"ד מיכל לוצאטו

בעלת תואר בוגר במשפטים LL.B ותואר בוגר במנהל עסקים B.A, המרכז הבינתחומי הרצליה, 2010, בהצטיינות יתר
למידע נוסף

053-9373371 חיוג
הודעה

במסגרת הפורום נשתדל לתת מענה פרקטי, קצר וקולע לשאלות הגולשים בתחום המשפט העסקי – מסחרי, תחום עליו חולשת מטריה משפטית רחבה הכוללת, בין היתר, את דיני התאגידים ודיני החוזים. עוד נוסיף, כי אתם מוזמנים לפנות בכל שאלה הקשורה להסכמים מסחריים, בעברית ובאנגלית, כגון: הסכמים למתן שירותים, הסכמי רכש, הסכמי הפצה בארץ ובחו"ל, הסכמי רישיון וקניין רוחני, הסכמי סודיות ואי-עקיפה, הסכמי זיכיון, הסכמי מייסדים ובעלי מניות ותקנוני חברות.