בירור לגבי הרעת תנאים - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 15:53, 9 באוגוסט 2015

  שלום אני מועסק בחברה קמעונאית מזה כ-6 שנים. בחוזה העבודה שלי אני חתום על עבודה במשמרות של 6 שעות ביום ושישי/שבת לסירוגין. (סה"כ כ 33-36 שעות עבודה שבועיות). במהלך השנתיים האחרונות הנני עובד בסניף שבו שעות העבודה היומיות הינן בין 7-8 שעות ופעמים אף יותר. (סה"כ כ-43 שעות עבודה שבועיות). במהלך השנתיים האלה הנני מרוויח משמעותית יותר עקב תוספת השעות. בחוזה שלי מופיע סעיף שבו המעסיק יכול להעביר אותי לכל סניף אחר ברשת, לפי דרישתו. השאלה שלי היא האם עקב מעבר לסניף בו שעות העבודה יקטנו חזרה ל 33-36 ש"ש, האם יש בכך הרעת תנאים של המעסיק? והאם מגיע לי פיצויי פיטורים במידה ואתפטר עקב המהלך? תודה

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  09:54, 10 באוגוסט 2015

  חוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהשתנו לרעה תנאי עבודתו או שתנאי עבודתו הם כאלה שלא ניתן לדרוש ממנו להמשיך לעבוד בתנאים אלה, לרבות במקרה של הפרת זכויות העובד, רשאי להתפטר ולהיחשב כמפוטר.
  כאשר מתפטר עובד בטענה להרעת תנאים או דרישה להמשך עבודה בתנאים לא סבירים, עליו לתת הזדמנות למעסיק לתקן את ההרעה או את המצב הנטען ואם לא תוקן, על העובד להוכיח זאת על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים.
  על כן, יש לבחון כל מקרה לגופו ולפי הנתונים הספציפיים לקבל החלטה נכונה.
  תהליך קבלת ההחלטות לקראת החלטה על סיום עבודה או במקרה של חשש מפיטורים משפיע מאוד על זכויות העובד במהלך סיום עבודתו. לכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי טרם קבלת ההחלטות הנוגעות לסיום העבודה.
  פסיקת בית הדין לעבודה קבעה כי הרעת תנאים יכולה להיות:
  שיבוץ במשמרות שונות מאלה שסוכם עליהם-(תב"ע לז/3-478 אסתר צור שרי - נוה שומרון בע"מ; ע"א 400/62 טחנת קמח עין חי בע"מ נ. נתן רובינשטיין).
  כאשר מעסיק אינו יכול לספק לעובד עבודה בתנאים להם הורגל (ע"ב 300291/99 דמארי מתוקה וצמח אהובה – מרחב אבטחה)

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.