שאלה: מתפטר בדין מפוטר - פורום דיני עבודה

שאלה חדשה
 • יעקב

  נשלח ע"ייעקב 23:17, 25 ביוני 2016

  שלום, אני עובד אצל מעסיק מזה כשנה וחצי. התקבלתי לעבודה בתור סטודנט וברוב הזמן עבדתי במשמרות כמעט בכל ימות השבוע. לפני כחודשיים המעסיק שלי לקח אותי לשיחה ואמר שהוא יפחית את המשמרות שלי ואכן הוא הפחית אותן לשלוש-ארבע משמרות אך אלה הופחתו באופן דרסטי עד כדי משמרת אחת בשבוע. כתוצאה מכך המשכורת שלי התרסקה באופן קיצוני ומעולם לא הייתה כל כך נמוכה בכל חודשי העבודה שלי במקום. שוחחתי עם המעסיק ואמרתי לו שההפחתה הנוכחית היא בעייתית ואינני מוכן לקבלה. נוסף על כך ביקשתי ממנו לפטר אותי. המעסיק מצידו אמר שהוא לא מוכן לפטר אותי ואולי בהמשך יהיו לי עוד משמרות רבות יותר. הוא הוסיף ואמר שעקב העובדה שאני סטודנט אני אפגע יותר מאחרים כי הוא מעדיף לתת יותר משמרות למי שלא לומד ושאני כופה עליו לפטר אותי. מחמש-שש משמרות לשבוע ושכר של מעל 3000 ש"ח ירדתי למשמרת-שלוש משמרות בשבוע ושכר שבמקסימום נושק ל 1500 ש"ח. המעסיק עומד בסירובו לפטרני, אם אתפטר מיזמתי אני אוכל להיחשב מתפטר בדין מפוטר? תודה מראש, יעקב

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד גל גורודיסקי

  עו"ד גל גורודיסקי,מנהל הפורום

  09:53, 26 ביוני 2016

  חוק פיצויי פיטורים קובע כי עובד שהשתנו לרעה תנאי עבודתו או שתנאי עבודתו הם כאלה שלא ניתן לדרוש ממנו להמשיך לעבוד בתנאים אלה, לרבות במקרה של הפרת זכויות העובד, רשאי להתפטר ולהיחשב כמפוטר. כאשר מתפטר עובד בטענה להרעת תנאים או דרישה להמשך עבודה בתנאים לא סבירים, עליו לתת הזדמנות למעסיק לתקן את ההרעה או את המצב הנטען ואם לא תוקן, על העובד להוכיח זאת על מנת להיות זכאי לפיצויי פיטורים. על כן, יש לבחון כל מקרה לגופו ולפי הנתונים הספציפיים לקבל החלטה נכונה. תהליך קבלת ההחלטות לקראת החלטה על סיום עבודה או במקרה של חשש מפיטורים משפיע מאוד על זכויות העובד במהלך סיום עבודתו. לכן חשוב מאוד לקבל ייעוץ משפטי טרם קבלת ההחלטות הנוגעות לסיום העבודה.
  עפ"י סעיף 11(א) לחוק פיצויי פיטורים, אם עובד התפטר מחמת הרעה מוחשית בתנאי עבודה, או מחמת נסיבות אחרות שביחסי עבודה שבהן אין לדרוש ממנו כי ימשיך בעבודתו, התפטרותו תזכה אותו בפיצויי פיטורים (אם העובד בעל וותק של שנה ומעלה בעבודה). דוגמא להרעה מוחשית היא הפחתת שכר.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד הדר פלד טל

מנהל הפורום: עו"ד הדר פלד טל

עוסקת בתחום דיני עבודה משנת 1997. בעלת משרד עורכי דין בתחום משפט העבודה העוסק בייצוג עובדים ומעסיקים
למידע נוסף

077-4013411 חיוג
הודעה

מתלבטים לגבי הסכם עבודה? התפטרות? פיצויים? בפורום זה, נענה על שאלותיכם בנושאי זכויות העובד, זכויות נשים יחסי עובד-מעביד, בית דין לעבודה, מהם דמי הבראה ומחלה,  דילמות לגבי מעבר בין משרות וזכויותיכם, חישוב פיצויי פיטורין, סוגיות לגבי חוזי עבודה וזכויות נוספות.