קבל חבר חדש לאגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • סמדר

  נשלח ע"יסמדר 13:31, 12 ביוני 2013

  שלוש שאלות יש לי- 1. האם יש מינימום הכרחי להצבעה באספת חברים? 2. אם התקבל תיקו בהצבעה על קבלת חבר לאגודה שיתופית מה הנוהל? 3. האם ואיך ניתן לערער על החלטה שהתקבלה

  השב
 • 19:16, 14 ביוני 2013

  שלום!
  לפי תקנה 7 של "תקנות האגודות השיתופיות – רשויות האגודה", "אין לפתוח בדיון באסיפה הכללית, אלא אם בשעה שפתח אותה היושב-ראש נכח מנין חוקי של חברים על פי תקנות האגודה". אם פחת מספר החברים הנוכחים במהלך האסיפה – "לא יפגע הדבר בחוקיות האסיפה ובהחלטות שנתקבלו בה." כמו-כן, "בספירת החברים באסיפה הכללית לצורך קביעת המנין החוקי, לא יובאו בחשבון נוכחים שהם מורשים של חברים..."; למשל: אם חבר נוכח מחזיק בכתב-הרשאה להצביע גם בשם רעייתו – ייחשב לעניין זה כנוכח אחד, ולא כשניים.
  עם זאת, לפי תקנת-משנה 7(ב) שם – אסיפה כללית המתכנסת כאסיפה נידחית , "תתקיים בכל מספר חברים המשתתפים בה, זולת אם נקבע אחרת בתקנות האגודה."

  לפי פיסקה ((1)(א) של סעיף 16 ב"פקודת האגודות השיתופיות", נושא הכותרת "הצבעה", כאשר הדעות באסיפת החברים שקולות – "תהיה ליו"ר דעה מכרעת." מול יישום הוראה זו ניתן להציב סימן-שאלה, לפחות באותם מקרים של "שוויון קולות" בהם דעת היו"ר לא הובהרה באופן גלוי ולא נרשמה בפרטיכל, או כאשר בחירת יו"ר לאסיפה נעשית ללא מודעות הבוחרים להשלכות כאלה, וללא כוונה להקנות לו כוח כאמור, בנושא זה או אחר שעל הפרק.
  מכל מקום: בהעדר רוב קולות להצעת-החלטה – ההצעה איננה מאושרת.

  על החלטות האסיפה הכללית שנתקבלו כדין - אין "ערעור". עם זאת, בנושא מיוחד כשאלת קבלה לחברות של מועמדים - יש מקום לבחון את כלל הצעדים שנעשו כלפי המועמדים, ולשקול האם דיון והחלטה בעניינם נעשו בפני הרכב נוכחים רחב דיו, אשר בפניו הובאו פרטים מספיקים לגיבוש דעה, טרם ההצבעה.
  חיזוק לבחינה כזו עשוי לעלות מתקנה 2(ג) של "תקנות האגודות השיתופיות – חברות": מעמד האסיפה הכללית כערכאת-ערעור על החלטת מוסד אחר של האגודה, בעניינם של מועמדים לחברות, מצביע על צורך בבחינה עניינית ראוייה, כאשר האסיפה הכללית הינה המוסד היחיד לדיון ולהחלטה בנושא.


  תגובה
 • 15:31, 15 באוגוסט 2013

  האם הערעור על החלטת האסיפה הכללית מוגש לרשם האגודות השיתופיות או לבימ"ש לעניינים מנהליים?

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.