חברות באגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • אמנון

  נשלח ע"יאמנון 18:27, 27 באוקטובר 2013

  שם תוכן הודעה:שלום רב אנחנו שכונת מגורים הנמצאת בעפולה, שכונה זו היא הוותיקה ביותר בעיר נוסדה בשנת 1946 . השכונה היא אגודה שיתופית רשומה הקרויה בשםמה "שכונת פועלים בעפולה, אגודה שיתופית בע"מ" השכונה נמצא על חלקות אשר בבעלות קק"ל ומנוהלות ע"י רמ"י. האגודה היא חוכרת ראשית של כל חלקות של החברים, כל חבר אגודה הוא חוכר משנה של החלקה וכשכזה כפוף כמובן לתקנון האגודה. אחד מחברי האגודה מצוי בסיכסוך משפטי עם הוריו על הזכויות בחלקה. בית המשפט לעינייני משפחה עיקל בשלב זה את החלקה. המצב כפי שרשום כעת בנסח הטאבו על חלקה זו, בעלים מנהל מקרקעי ישראל, חוכר ראשי ה"אגודה" החבר חוכר משנה. בהמשך רשומה הערת אזהרה לטובת בית המשפט לעינייני משפחה. לשאלתי, האם במצב המתואר לעיל כאשר עדיין לא ברור מי יהיה הבעלים הסופי, אלא רק לאחר פסיקת בית המשפט, חברותו של הרשום כחוכר משנה נמשכת כסידרה, כאילו אין זה מעניינה של האגודה, או לחילופין האם חברותו של חוכר המשנה מושעית עד לפסיקת בית המשפט. אודה לך על תשובתך אמנון

  השב
 • 00:26, 30 באוקטובר 2013


  שלום רב!
  טוב לשמוע כאן על אגודה-שיתופית-לשיכון בעלת ותק כה רב, בדומה לזו אשר נזכרת בפורום זה בשאלה מיום 15/3/13, אך במקרה הנוכחי – באוירה טובה הרבה יותר.
  זכויות כל בעל-דירה בשיכון כזה רשומות כחכירת-משנה, כדי לשמר את מעמד האגודה, החוכרת הראשית, כגורם מקשר ומסייע, לטובת חברי-האגודה כמשתכנים בשיכון. דבר זה, אשר היה חיוני בשנות עבר, עדיין יכול לסייע בתקופה זו, בניהול מתאים מול קהילה ערכית.

  כללית, כאשר מוטל עיקול ( זמני או קבוע ) על נכס של נתבע או חייב כלשהו – נעשה הדבר כדי לשמר את הנכס במצבו המשפטי, למניעת העברתו לאחר, וכהכנה להליכי מימוש – אם לכך יגיעו ההליכים החוקיים. העיקול, כשלעצמו, איננו יוצר זכויות לגורם חיצוני.

  במקרה המדובר – חברותו באגודה של חוכר-המשנה איננו נפגעת עקב העיקול, כל עוד לא ניתן כנגדו פסק-דין חלוט, שאין עליו ערעור. אם יינתן פסק-דין כזה, אשר גם יגיע לשלב של מימוש העיקול במכירת הנכס ( לרוב – בהליכי הוצאה-לפועל של פסק-דין ) – יהיה אזי דין מכירת הדירה, מבחינת האגודה, כדין מכירתה ע"י חוכר-המשנה הנוכחי.
  ברם, דיה לצרה בשעתה, ודי בצרותיו של חוכר-המשנה הנוכחי, החבר באגודה – אל לאגודה להכביד עליו, בהעדר צורך בכך מבחינתה. די ברישום הערה מתאימה על דבר העיקול שהוטל, בתיק האגודה הנוגע לדירה הנדונה, ובכיבוד איסור העברת הזכויות בה, כל עוד העיקול בתוקפו.
  כל עוד לא מונה כונס-נכסים לזכויות החבר, ורק הוטל עיקול – זכותו להשתתף בפעולות האגודה וכן להצביע באסיפותיה.

  תגובה
 • 18:56, 31 באוקטובר 2013

  תודה על הסברך אמנון

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.