ועד הנהלה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • ארז

  נשלח ע"י ארז 16:20, 13 בינואר 2014

  שלום האם יש חובה לפרסם סדר יום וקיום ישיבה של ועד הנהלה בקיבוץ ?

  השב
 • 12:34, 14 בינואר 2014

  שלום רב!
  אם אין הוראה בתקנון האגודה השיתופית לגבי פרסומים על דיונים או על החלטות של ועד-ההנהלה, מוצע לקיים, כצעד ראשון, בירור משותף עם ועד-ההנהלה עצמו - במגמה להגביר בהדרגה את השקיפות בנושא, לפחות ע"י פרסום החלטות ועד-ההנהלה, ככל שאין בהן פגיעה בצנעת-הפרט של חבר או חברים באגודה. מועד התכנסות הוועד וסדר-היום שלו הינם עניין לחברי-הוועד ולמוזמנים לדיון בנושאים השונים, וספק אם יש צורך או תועלת בפרסומם ברבים מראש. עם זאת, לגבי נושאים מיוחדים או "רגישים" שעל הפרק – ניתן להציג לוועד-ההנהלה דרישות מוקדמות וממוקדות לזימון ולהצגת דברים, טרם החלטה.

  בהעדר שיתוף פעולה ראוי מצד ועד-ההנהלה, יש מקום להביא את הנושא לדיון רחב של ציבור החברים באגודה, ולנסות לגייס רוב מתאים להחלטה מחייבת של האסיפה הכללית ( לפחות לתקופת-ניסיון ), אשר על ועד-ההנהלה חלה החובה לכבדה. החלטה רגילה של האסיפה ( להבדיל משינוי תקנון, עם רוב מיוחס הנדרש הסדרתו ) - דיה לעניין זה, ויתרונה בגמישות שהיא מאפשרת לשם השגת שקיפות בשלבים, מבלי לפגוע ביעילות של פעילות ועד-ההנהלה.

  לא למותר להזכיר את המוסד של "ועדת-ביקורת", אשר פעולתו או הפעלתו – מדי פעם – עשוייה לסייע גם בנושא המדובר.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.