חשבון בנק בקיבוץ שנקלע לקשיים - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • מאיר

  נשלח ע"ימאיר 09:39, 16 בספטמבר 2012

  אם הקיבוץ נקלע לקשיים וחסם את חשבונות הבנק של חבריו, הוא יכול לחסום גם את של מי שאינו חבר קיבוץ אך היה לו חשבון בנק בקיבוץ?

  השב
 • 14:24, 16 בספטמבר 2012

  קיבוץ הנקלע לקשיים של ממש, אמור להעמיד את חבריו על המצב ועל הצעדים הננקטים והמתוכננים; זאת, אף תוך הגבלת משיכות של חברים, אשר אפילו אם הינן אפשריות טכנית - הן עלולות להחמיר את המצב הכללי, ולפגוע באינטרסים משותפים ( אגב: גם לכלל זה יתכנו חריגים, לפי הנסיבות וחיוניות הצרכים של בעלי-העניין ).

  מבחינה משפטית - המצב שונה לגבי מי שאינם חברים, אך זאת יתברר לאשורו רק לאחר בדיקה ממצה של הקשרים ו/או ההתקשרות, אשר על בסיסם הופקדו בידי הקיבוץ או בשליטתו כספים של מי שאיננו חבר.
  ככלל, וביסוד הדברים - החזקה או שליטה של הקיבוץ בכספים שאינם שלו ואינם של חברי-קיבוץ, הינה במעמדו המשפטי כ נ א מ ן .יחסי-נאמנות מחייבים כל נאמן בחובה מוגברת לטובת בעל-הנכס
  ( כאן - כספים ), תוך עדיפות האינטרסים של זה, האחרון, וחובת כיבודם על-ידי הנאמן.
  עם זאת, בצד הבחינה המשפטית - הבחינה החברתית-החברית והשיקול המעשי הנובעים מקשרים נמשכים עם הקיבוץ ועם חבריו ( ככל שיהיו כאלה ).יחד עם הזריזות הנדרשת כאן למניעת אובדן הכספים ולהבטחת השבתם ( לצל קשיי הקיבוץ ), ראוי לברר דברים עם בעלי-תפקידים במזכירות-הקיבוץ, אף בשילוב הגשת דרישה בכתב בו-זמנית, והכל - בליווי של ייעוץ משפטי, בין "מאחורי הקלעים" בשלב ראשון, ובין מיידית בגלוי.
  ככל שקיים הצורך באיסוף מידע על הקשיים ועל אפשרויות-הגבייה, וכן צורך לשמירה על יחסים נמשכים תקינים עם הקיבוץ - כך יוצדקו צעדים "שקטים" כעדיפים בשלב ראשון.
  שנה טובה, ובהצלחה!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.