תקופת כהונת ועד אגודה חקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • dina

  נשלח ע"יdina 01:15, 28 בספטמבר 2014

  1. מהו הדין לגבי תקופת ועד אגודה ומקומי - כשיש זהות פרסונאלית? 2.ועד מקומי נבחר לחמש שנים וועד האגודה לפי תקנון? 3. היכן ניתן למצוא חומר מקצועי על כך?

  השב
 • 19:28, 2 באוקטובר 2014

  שלום רב ,שנה טובה וגמר חתימה טובה!
  בראש תקנת-משנה 23(ד) של "תקנות האגודות השיתופיות ( רשויות האגודה )" נקבע מיתחם מקובל למשך כהונת ועד-ההנהלה באגודה : בין שנה לארבע שנים.
  עם זאת, הוספה שם פיסקה (3), לפיה: "באגודה שיתופית להתיישבות קהילתית ובכפר שיתופי – יכול שבתקנות האגודה תיקבע תקופת כהונה שלא תעלה על חמש שנים."
  כאשר ביישוב מכהן ועד-האגודה גם כ"ועד מקומי", לפי סעיף 91(א) של "צו המועצות המקומיות ( מועצות אזוריות )" – הכהונה המוניציפאלית "נגררת" אחר המינוי האגודתי, ונובעת ממנו. הן לפי לשון הסעיף בחיקוק והן מטעם מעשי-עקרוני – גוברת המיגבלה האגודתית, המשקפת את רצונם של האגודה וחבריה "לרענן" את המוסד המנהל ( הוועד ) בתום תקופה הקצרה מחמש שנים. חריג לעניין זה עשוי להיווצר רק על-ידי שינוי תקנון של אגודה-קהילתית או "כפר שיתופי", לפי פיסקה (3) המצוטטת לעיל.

  מרדכי שחם, עו"ד – מנהל הפורום

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.