וועד ממונה - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • חיים

  נשלח ע"יחיים 22:04, 2 באוקטובר 2012

  בישוב בו אני מתגורר הוועד הוא וועד ממונה. לקראת הבחירות הקרובות יש פניה מצד המועצה לקיים גם ביישוב בחירות לועד יישוב. מאחר ואני חושב שיש צורך להמשיך את קיום הוועד הממונה לפחות עוד שנתיים ברצוני לדעת מהם התנאים הדרושים בכדי להמשיך את פעולת הועד הממונה. תודה

  השב
 • 23:15, 10 באוקטובר 2012

  שלום רב!
  עם שובו של מנהל הפורום ממסע בחו"ל - להלן תשובתו:

  "ועד ממונה" אמור לנהל את היישוב באופן זמני, עד לשינוי המצב אשר הצריך את מינויו. גם אם שאלת קיומו של שינוי כזה מצויה במחלוקת במקרה הנוכחי, עשויה לגבור הערכתה-עמדתה של המועצה האזורית, במיוחד עקב הצורך בעריכת בחירות נפרדות ביישוב, אם "תוחמץ" מסגרת-הבחירות הארצית הקרובה.

  אם קיים צורך אובייקטיבי ממשי בכהונה נמשכת של "הועד הממונה" ביישוב - מוצע לבחון את המצב, ואת חלופת-ההמשכיות, בשיתופם של אלה:
  1) חברי "הועד הממונה" עצמם ( לפחות חלק מהם );
  2) בעלי-תפקידים במועצה האזורית, כולל אלה העומדים מאחורי יוזמת המועצה כעת;
  3) גורם מתאים במשרד-הפנים, בדרג המחוזי או הארצי, אשר לעמדתו משקל בנושא המדובר;
  4) מעל לכל - קבוצות תושבים מהיישוב, על מנת שיביעו תמיכה בהצעת-ההמשכיות, ככל הניתן.

  מסקנת-הלוואי האמורה לנבוע מחשש ממשי, כי בחירה של "ועד מקומי" ליישוב כעת הינה מוקדמת מדי: הנזק ה"טכני" של קיום בחירות נפרדות איננו שקול כנגד ההשלכות הפוגעות של מינוי "ועד ממונה" פעם נוספת, או חמור מכך - המשך "מאולץ" של כהונת "ועד מקומי", אשר איננו יכול לתפקד כראוי.

  יש לקוות, כי הבחינה הציבורית של שאלות-המפתח במקרה זה תיעשה בצורה ראויה, כדי לקדם התארגנות פנימית ושיפור אוירה ביישוב, אשר אם לא יביאו להמשך כהונת "הוועד הממונה" - יאפשרו בחירה מתאימה וכהונה יעילה של "ועד מקומי", כנבחרת-הניהול של היישוב עצמו.

  תגובה
 • 11:35, 21 בנובמבר 2012

  האם ועד ממונה זמני מחוייב בליווי של ועדת ביקורת?
  ואם כן, מי ממנה אותה ומי יהיו חבריה?

  תודה.

  תגובה
 • 23:17, 21 בנובמבר 2012

  שלום רב!
  מי שממנה גוף-ניהול-זמני ביישוב, אמור לתת דעתו גם לקיומה או להקמתה של "ועדת ביקורת" לצדו - בין אם מדובר במינוי "ועד ממונה" לאגודה השיתופית ע"י "רשם האגודות השיתופיות" ( לפי סמכותו ), ובין אם במינוי "ועדה קרואה" (כרשות מקומית) ע"י שר-הפנים.

  ועדת-ביקורת באגודה מתמנה ע"י האסיפה הכללית שלה, מבין מועמדים שהינם חברי אגודה.
  מאידך, ועדת-ביקורת ל"וועד מקומי" אמורה להיבחר ע"י המועצה האזורית, מבין מועמדים מתוך כלל תושבי-היישוב.

  יצויין, כהערות-רקע, כי "הוועד המקומי" ביישוב הינו רשות מקומית, כעין שלוחה של המועצה האזורית, והוראות חיקוק לגביו מפורטות ב"צו המועצות המקומיות ( מועצות אזוריות ), תשי"ח-1958", בפרק "הנהלה מקומית" ( סעיף 90 ואילך שם ).נושא ועדת-ביקורת לוועד המקומי מוסדר בפירוט, מאז 2004, בסעיף 130א של הצו.

  תגובה
 • 12:54, 24 בנובמבר 2012

  תודה רבה!

  תגובה
 • 13:06, 24 בנובמבר 2012

  שלום עו"ד שחם,

  אילו כללים חלים על גזבר של ועד מקומי (ממונה או נבחר)?
  האם הוא יכול לשמש בו זמנית כגזבר הועד וכגזבר של גוף המקבל תמיכה מהועד?

  תודה רבה,
  יוסי.

  תגובה
 • 21:52, 24 בנובמבר 2012

  שלום רב!
  מילוי התפקיד האחראי והרגיש של גזבר, מצריך גם הקפדה רבתי על מינהל תקין ועל מראית-העין הציבורית. אלה אינם מתיישבים, אף לא עם ח ש ש לניגוד עניינים - כגון כפל תפקידי גזבר בגופים בעלי קשר פיננסי ביניהם -אלא אם הדבר נבדק כראוי ונמצא ללא פגם: למשל, כאשר מילוי תפקיד הגזבר גם בגוף הנתמך, מהווה אמצעי בקרה ופיקוח לגבי השימוש בכספי-התמיכה, מבחינת הגוף התומך; בד-בבד, מעמדו של הגזבר בגוף התומך – אסור שיאפשר השפעה להגדלת היקף התמיכה לגוף האחר, שגם בו הוא משמש כגזבר.
  במקרה המתואר בשאלה, בו אחד הגופים הינו "הוועד המקומי" – על היועצים המשפטיים של "הוועד המקומי" ושל המועצה האזורית לבדוק במשותף את שאלת תקינותו של התפקיד הכפול, על רקע כלל הנסיבות הרלבנטיות, ולפי הצורך – אף לבקש בחינה וחוות-דעת מגופי ביקורת רשמיים.
  אף שדי בעניין הציבורי לביצוע כל אלה – מי שאמור להיות מעוניין, לא פחות, בבדיקה ובמתן חוות-דעת בכתב במקרה זה, הוא ... הגזבר עצמו.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.