• 19 בנובמבר 2014

    הפרשה לקרן שמורה

    האם חברי אגודה שיתופית יכולים להתנות על הוראת סעיף 39(2) בפקודת האגודות השיתופיות, ולא לבצע הפרשה לקרן שמורה? אם לא ניתן להתנות - מה השיעור המינימלי המחוייב. מדובר באגודה רגילה. לא אגודת אשראי וכיו"ב.

    19 בנובמבר 2014
  • 20 בנובמבר 2014

    הפרשה לקרן שמורה

    שלום רב!
    אגודה שיתופית חייבת לנהל את חשבונותיה ולערוך את מאזניה, בעזרת "ברית פיקוח", שהיא גוף המעסיק רואי-חשבון, או בעזרת "מבקר חשבונות" המוסמך כרואה-חשבון.
    בבחינת שאלת קיומם והיקפם של "רווחים" מעסקי-האגודה, לרבות לעניין סעיף 39 של "פקודת האגודות השיתופיות", יסייע לאגודה גורם-הביקורת המקצועי הנ"ל. לעניין "קרן שמורה" והעברת כספים אליה מתוך רווחים שנתבררו ( ככל שנמצאו כאלה ) – ראוי להוסיף לממצאים החשבונאיים המבוקרים גם ייעוץ משפטי של עו"ד, אם הרווח המתברר מצדיק זאת מבחינת היקפו. ייעוץ כזה ייעשה, בין היתר, תוך בחינת מקור/ות ה"רווחים" ( באבחנה, למשל, מעודף-גבייה מחברים, החייב בהחזר ), בדיקת הוראות התקנון הנוגעות לעניין, וכיו"ב. בדיקה משולבת כזו - חשבונאית ומשפטית – אמורה לתת פתרונות לאגודה ולחבריה גם בראייה מעשית וכלכלית, על רקע מצבם, צרכיהם ופעילויותיהם של האגודה ושל חבריה. בד-בבד תיענה גם שאלת יישומן של הוראות סעיף 39 הנ"ל, ככל שהן רלבנטיות בכלל.

    20 בנובמבר 2014
שלום, מה השאלה המשפטית שלך?