שיוך דירות בני זוג - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • צפונית

  נשלח ע"יצפונית 10:26, 10 בנובמבר 2015

  בנושא דיוך דירות : שלום אנחנו זוג לא נשוי בני 37 , תכף הורים ! הוא חבר משק , משנה שעברה הוריו חברי קיבוץ כל חייהם.אני עירונית. .אנחנו מקיימים משק בית משותף מזה שנה וחצי.בן זוגי שייך דירה והוריו עוזרים לו כלכלית מרצונם עוד לפני שהכיר אותי! כעת הם רוצים שאחתום על הסכם ממון שלא ממש מפרט את זכויותיי אלא יותר ערטילאי . איך אוכל לדעת ? עם מי ניתן לדבר ?

  השב
 • 21:33, 14 בנובמבר 2015

  שלום רב!
  סעיף 55 של "חוק הירושה, תשכ"ה-1965", נושא הכותרת "מעין צוואה", קובע כי "איש ואשה החיים חיי משפחה במשק בית משותף אך אינם נשואים זה לזה, ומת אחד מהם ובשעת מותו אף אחד מהם לא היה נשוי לאדם אחר – רואים את הנשאר בחיים כאילו המוריש ציווה לו" את החלק שמקבל בירושה-לפי-דין בן-זוג-לנשואים; זאת – אם אין קיימת "הוראה אחרת, מפורשת או משתמעת, בצוואה שמשאיר היורש."
  על רקע מצב משפטי זה, ה"מרחף" מעל כל זוג כמתואר בסעיף 55 הנ"ל, ומכיוון שכל צוואה ניתנת לשינוי ע"י המצווה בכל עת – נוהגים הורים, לעתים, להתנות את עזרתם המשמעותית ברכישת דירה אשר תשמש את בני-הזוג, בקיומו של "הסכם ממון", חתום ומאושר כדין, בהתאם להוראות "חוק יחסי ממון בין בני זוג, תשל"ג-1973".

  לפיכך, דרישה כאמור מצד הורים של בן-זוג, הנותנים סיוע מלא בנושא חשוב ורב-ערך כיחידת-מגורים, צריכה להתקבל בהבנה, מבלי לשכוח כי התהדקות הקשר הזוגי, עם הזמן ( במיוחד בעקבות לידת צאצא ראשון, כמצופה ), עשויה להביא אף להסכמה לביטול אותו "הסכם ממון", או לפחות לשינוי תוכנו. בנוסף, ניתן לשלב ב"הסכם הממון", כבר כעת ומטעמי "איזון" מתבקשים – שיריון והפרדה של זכויות של בת-הזוג לגבי נכסים משלה, קיימים או עתידיים, לרבות זכויות פנסיה, מוניטין, זכויות-יוצרים וכיו"ב.
  לצורכי התייעצות, ולכל תמיכה אחרת שתידרש, ניתן לחפש סיוע בין בני-משפחה ומכרים, לפחות למטרת הפנייה לעו"ד לשם בדיקת "הסכם הממון" המיועד.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.