קליטת בן חוזר לאגודה שיתופית חקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • רחלי

  נשלח ע"ירחלי 15:31, 9 בדצמבר 2015

  האם ועדת קליטה ו/או וועד היישוב יכולים לסרב לקליטה של בן חוזר שני במספר של חבר אגודה? היינו, במידה ובן של חבר אגודה מעוניין להגיש מועמדות לקליטה ביישוב, האם ניתן לסרב לבקשתו מהסיבה שאחיו הגדול ממנו כבר חבר אגודה וקיבל נחלה? מובהר כי בתקנון לא רשום דבר בעניין.

  השב
 • 20:30, 10 בדצמבר 2015

  שלום רב!
  כאשר חברי-אגודה ביישוב הינם בעלי-נחלה, כעולה מן השאלה – אין די בביטוי המעורפל "מועמדות לקליטה", ויש להניח כי מדובר בניסיון לזכות בנחלה/מגרש-למגורים, מתוך מספר מוגבל של נחלות/מגרשי-מגורים ביישוב.
  אמנם, לפי תקנת-משנה(ה) בתקנה 3א של "תקנות האגודות השיתופיות ( חברות )" הדנה בקבלת "בן ממשיך" באגודת-מושב, "הוראות תקנה זו אינן באות למנוע מבן אחר של חבר האגודה להיות חבר בה" – אולם העדר-מחסום איננו מחייב קבלה לחברות. כאשר "קליטתו" של בן שני להורים-חברים עומדת כנגד ניסיונם של חברים אחרים במעמד דומה, להביא ל"קליטת" בן ראשון שלהם כחבר - ניתן להצדיק העדפה של זה האחרון, מטעמים מובנים.
  אם המקרה המדובר משלב נסיבות מיוחדות לגבי הבן השני, או נסיבות של אפליה במתן ההחלטה - ניתן להעלותן במסגרת המתאימה באגודה, כאסיפה הכללית שלה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.