חובת תשלום מס קהילה? - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דיירת

  נשלח ע"ידיירת 21:38, 15 באפריל 2016

  אני שוכרת יחידת דיור באגודה שיתופית. לאחרונה עברה כאן החלטה ונכתב: "1. בהצבעה שנערכה ביום 4/9/15 , הוחלט ברוב קולות על גביית מיסי קהילה בסך של 100 ₪ לחודש מכל בעלי יחידות הדיור החל מחודש ההחלטה – ספטמבר 2015 ועד לקבלת החלטה אחרת באמצעות אסיפה כללית של האגודה השיתופית". האם חובה זו חלה גם עלי כדיירת שאינה חברה באגודה?

  השב
 • 14:19, 20 באפריל 2016

  שלום רב!
  יחידות-דיור מצויות בתחומי יישוב, אשר בצד פעילותה של הרשות המקומית ( המוניציפאלית ) - מנוהל , בעבור תושביו, ע"י אגודה שיתופית קהילתית ו/או ע"י אגודה שיתופית התיישבותית.
  גם אם אגודה שיתופית איננה זכאית לדרוש דמי-חבר אלא מחבריה – המונח ( השגוי ) "מס קהילה" או "מסי יישוב" נפוץ ומקובל בהתיישבות לתשלומים נדרשים, המיועדים למימון פעילות חיונית או לפחות מועילה ומקובלת, למען תושבי היישוב. מכיוון שקובעת מהות הדרישה, להבדיל מכינויה או כותרתה – יש לברר, ע"י פנייה מתאימה לדורש-התשלום, מהם מרכיביה של הדרישה ומה שיעורו של כל מרכיב.
  אף אם יתברר, במקרה זה, כי מרכיבים כלשהם באותו "מס קהילה" אינם עונים על קני-המידה הנ"ל – עדיין יש לבדוק, שמא הסכם-השכירות עם המשכיר מחייב את השואלת-השוכרת לשאת בסכומים, אשר האגודה זכאית להטיל על החבר-המשכיר, בעל יחידת-הדיור, בהקשר ליחידה ולשימוש בה.
  תשומת-הלב מופנית גם לתשובות קודמות של הח"מ, לשאלות דומות שהועלו בפורום זה, כגון תשובות לשאלות מיום 7/2/16 ( מש ), 4/2/16 ( מ ) ו-24/2/16 ( דש ).

  מרדכי שחם, עו"ד

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.