מס שבח - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • תום

  נשלח ע"יתום 13:52, 2 בינואר 2013

  מהו מעמדו המשפטי של משלם מס שבח (חבר קיבוץ - אגודה שיתופית) אם אין שיוך והבית, בשורה התחתונה, לא רשום על שמו אלא על הקיבוץ?

  השב
 • 23:13, 2 בינואר 2013

  שלום!
  רשות המסים ( ע"י אגף-מיסוי-מקרקעין ) לא תגבה מס-שבח ( ממעביר-זכויות / מוכר ) ולא מס-רכישה ( ממקבל-זכויות / רוכש ), אלא אם הוגשה בפניה הצהרה על היווצרות חובה חוזית להעברה או הקנייה של זכויות בנכס-מקרקעין, ולפי הדין - הגיע המועד לתשלום המס בפועל.
  כאשר חבר-קיבוץ מתאשר בקיבוצו כזכאי לשיוך דירה, הרי בעיני רשות-המסים נוצרת בכך התקשרות להקנייית זכויות בדירה לחבר, והתקשרות כזו חייבת במס ( הרשות לא הכירה, עד כה, בעמדה משפטית שונה, אשר הוצגה בפניה בניסיון להימנע ממיסוי במקרים אלה ).

  לפיכך, התשובה הנוכחית נסמכת כאן על ההנחה, כי מדובר בתשלום מס-רכישה ע"י חבר-קיבוץ בגין התקשרות שנוצרה ( ונותרה בתוקפה! ) לשיוך דירה לשמו, אף שהרישום המיועד עדיין לא בוצע ( הנוסח בשאלה, כאילו "אין שיוך" – דורש, אפוא, הבהרה ).
  אם אכן כך המצב, הרי שהחבר, משלם-מס-הרכישה, הזכאי לשיוך – הצטרף ל"משפחה" רחבה ומכובדת של מאות אלפי רוכשי-דירות בישראל, אשר זכויותיהם עדיין לא נרשמו במירשם המקרקעין הממשלתי (ה"טאבו" ); מבין אלה – רבים ששילמו מס-רכישה בעקבות חתימת חוזי-רכישה מול קבלני-בנייה וחברות-בנייה, לרכישתן של דירות אשר... עדיין לא נבנו כלל, או שטרם הושלמו למגורים!
  עם כל אלה, ובצדם – רבבות של רוכשי משקים חקלאיים במושבי-עובדים ( בשנים האחרונות – בסכומי רכישה גבוהים ביותר לכל משק ), אשר זכויותיהם רשומות אצל אגודת-המושב ואצל מינהל-מקרקעי-ישראל, אך ללא רישום ב"טאבו". רישום-זכויות כזה נחשב ראוי ומקובל בישראל, כבר יותר מיובל שנים, אף שלאגודת-המושב עצמה ( ואף לא למינהל ) אין כל רישום ב"טאבו".
  זכויות-שיוך הקיימות לחבר-קיבוץ לגבי דירה, כוללות את הזכות לקבל רישום קנייני תואם בעתיד; עד אז – בנוסף לרישום אצל אגודת-הקיבוץ ואצל המינהל – מעידים על הזכויות גם הרישום והתיעוד של תשלום מס-רכישה לרשות המסים. כמו-כן, אין להתעלם מ"תרומה" נוספת לנושא המדובר ולהמחשת זכויות-החבר בנכס – החזקה הבלעדית והנמשכת של החבר בדירת-מגוריו הנדונה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.