הון אגודה שיתופית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • קרן

  נשלח ע"יקרן 21:45, 3 בינואר 2013

  שלום, אנחנו ישוב בתהליכי הקמת אגודה שיתופית ורצינו לשאול האם החוק מחייב שלאגודה שיתופית יהא הון התחלתי כלשהו- דהיינו גביית סכום ראשוני מכל חבר שמצטרף (כפי שמשתמע מהתקנון לדוגמא) או שאינה חייבת וההון יכול להיות עתידי רק מגביית מיסים או תרומות?

  השב
 • 09:28, 4 בינואר 2013

  שלום רב!
  ייסוד אגודה שיתופית איננו אלא אמצעי – אמצעי להשגה ולמילוי של מטרות האגודה; במקרה הנוכחי – מטרות הכרוכות בהקמתו, ביסוסו, ניהולו וטיפוחו של יישוב, תוך דאגה מתאימה לציבור תושבי-היישוב ובאי-המקום. תשומת-הלב, בהקשר זה, מוסבת לתשובתנו בפורום זה מיום 2/9/12, אשר ניתנה תחת הכותרת "אגודה שיתופית".
  בשלב ייסודה הפורמאלי של האגודה, על-ידי רישומה אצל רשם-האגודות-השיתופיות בירושלים, יש להגיש גם תקנון מתאים, העונה גם על הדרישות שב"תקנות האגודות שיתופיות ( ייסוד )", לרבות הוראות המסדירות את נושאי הון-האגודה, כדרישות אשר בתוספת ב' בתקנות.
  ברם, גם אם לא ייבדק באותו שלב, אלא מסמך-התקנון כשלעצמו – המלאכה איננה מסתיימת עם רישום האגודה, אלא רק מתחילה, למעשה. חובת הסדרת הוראות-תקנון בנושא הון וגבייתו - לא באה בעלמא, ויש לראותה כהכוונה למילוייה בתוכן ממשי; זאת – גם אם מדובר במטרות הנוגעות ליישוב ולחברים כתושבים, כאמור בפתיח לעיל ( אף ללא פעילות כלכלית של החברים באמצעות האגודה ).
  מיגוון הצרכים אצל אגודה שיתופית כגון זו, כבר מתחילת פעילותה, כולל - בין היתר - גם את אלה: עלויות העסקתם של עובדים ושל נותני-שירותים לסוגיהם, הוצאות תחזוקה בסיסיות, אשראי בנקאי לפעולות שוטפות בחשבון-הבנק, הסדרת ביטוחים
  ( לרבות ביטוחי צד ג', ביטוחי מבנים ותכולתם וביטוח-מעסיקים ), רכישת ציוד ראשוני, עלויות תפעול מקובלות, ועוד ועוד. קיומו של הון עצמי כלשהו – דומה שהוא אף מתחייב מאליו, עקב תכתיבי המציאות, ונראה כי השאלה הינה לפחות לגבי היקפו הראשוני ( עם גבייה תואמת מהחברים ).
  לגיבוש תשובה בנושא, מומלץ להסתייע בגורם מקצועי בעל ניסיון בתחום ( רו"ח ו/או עו"ד ), אשר מן הראוי כי ילווה את האגודה, לפחות בשלבי הקמתה ו"הרצתה" הראשונית. בהצלחה!

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.