אופן בחירת יו"ר - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • דורון

  נשלח ע"ידורון 09:57, 6 בינואר 2013

  שלום אני חבר באגודה שיתופית חדשה המנסה להקים קואופרטיב צרכני. אנחנו עומדים לקראת בחירות לוועד המנהל. לפי עמדת הוועד יו"ר הוועד החדש (הקודם התפטר) אינו עומד להיבחר על ידי האסיפה הכללית אלא על ידי הוועד עצמו, לאחר שייבחר. כששאלתי על כך והצעתי שייבחר על ידי האסיפה נאמר לי שכך מתחייב על פי הפקודה/החוק. האם אכן כך הוא?

  השב
 • 13:49, 6 בינואר 2013

  שלום רב!
  אכן, תקנה 24 (ב) של "תקנות האגודות השיתופיות
  ( רשויות האגודה ), תשל"ה-1975" קובעת: "בישיבתו הראשונה יקבע הועד את סדרי עבודתו ויבחר מבין חבריו יושב ראש...". הסמכות שניתנה בתקנות לועד-ההנהלה לקבוע יו"ר-ועד כאמור, הינה גם לגבי מינוי יו"ר מחליף.
  בחירת יו"ר-ועד ע"י חברי-ההנהלה, במקום באסיפה הכללית, תואמת שיקולי יעילות, וכן מונעת קושי טכני-מעשי בשלב בחירת-הועד באסיפה הכללית - כבר מן הטעם, שלא כל מועמד לכהונה בועד-ההנהלה מוכן גם לכהן כיו"ר-הועד ( או שנכונותו לכך תלויה בהרכב הועד שייבחר ).

  תגובה
 • 14:02, 6 בינואר 2013

  תודה, ואם האסיפה בכל זאת רוצה לבחור בעצמה את היו"ר אין שום אפשרות לכך? לדוגמה באסיפה אחת בוחרים את הוועד ובאסיפה השנייה בוחרים את היו"ר מבין חברי הוועד שנבחר?

  תגובה
 • 15:52, 6 בינואר 2013

  שלום רב!
  האסיפה הכללית הינה מעל לוועד-ההנהלה, והיא אף מוסמכת לבטל או לשנות החלטות-וועד. עקרונית, אפוא, אם אין לכך מניעה בתקנון-האגודה ( אשר גם אותו מוסמכת האסיפה לשנות, אך ברוב מיוחד ) – מוסמכת האסיפה הכללית גם להחליט מי יכהן כיו"ר וועד-ההנהלה, מבין אלה שנבחרו לכהן בו.
  יצויין שוב, כי מעשית – אין הדבר מקובל: הן משום הטירחה באסיפה נוספת, עם דחייה של התכנסות-הוועד ( או בחירת יו"ר-וועד זמני בישיבה הראשונה ), הן משום חוסר-האמון העלול להשתמע מכך כלפי רוב חברי-הוועד, שנבחרו לכהונתם.
  בד-בבד נראה, כי עצם סדר-הבחירה המוצע בשאלה, מצריך החלטת-אישור מקדימה של האסיפה הכללית, תוך הבהרת הנושא בסדר-היום של ההזמנה להתכנסותה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.