כשירות לשמש חבר ועד אגודה חקלאית - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • גבריאל וכן בעל זכות חתימה

  נשלח ע"יגבריאל וכן בעל זכות חתימה 19:00, 8 בפברואר 2013

  במושבנו ליושב ראש הועד הגבלה חמורה בחשבון הבנק האם הוא יכול לשמש בתפקידו וגם להיות בעל זכות חתימה בחשבון הבנק של האגודה וכן בעל זכות חתימה בשם האגודה

  השב
 • 22:04, 9 בפברואר 2013

  שלום!
  "חוק שיקים ללא כיסוי, תשמ"א-1981" מגדיר, לגבי בנק, מי הוא "לקוח מוגבל בנסיבות מחמירות", וקובע כי "לקוח מוגבל חמור" כזה – "יוגבלו כל חשבונותיו, וכן החשבונות המשותפים לו ולאחרים והחשבונות שבהם הוא מיופה כוח"; ברם, כל זאת – "למעט החשבונות שבהם הוא מורשה חתימה"!
  גם "תקנות האגודות השיתופיות-רשויות האגודה", הפוסלות לכהונה בוועד-ההנהלה "מי שהוכרז כפושט רגל כל עוד לא ניתן לו שחרור מאת בית המשפט", אינן פוסלות לכהונה מי שלא הגיע ל"מעמד" חמור כזה.
  מבחינה חוקית, אפוא, גם אם יו"ר-הועד הינו "לקוח מוגבל חמור" בבנק - אין מניעה להמשך כהונתו באגודה, עם הסמכתו כאחד ממורשי החתימה, ב"קומפלקס" המשולב המהווה את חתימת האגודה: חותמת ושתי חתימות מורשים. אך בכך אין לגרוע מהשלכות במישור הציבורי והחברתי בקהילת-המושב, ומהשפעות אפשריות ביחסי האגודה מול הבנקים.
  עם זאת, גם הבנקים עצמם מודעים לכך, כי בשנים האחרונות גדל מאד מספרם של "לקוחות מוגבלים", עקב המצב הכלכלי הכללי הנמשך, אשר פגע משמעותית גם ברבים וטובים.

  ניסיון להבהיר דברים עם יו"ר-הועד עצמו, עשוי לגבש פתרון מכובד לכולם, המתבקש למען מראית-העין-הציבורית, לפחות לתקופה בה נמשכת אותה "הגבלה חמורה", וכדי למנוע טענות וטרוניות מצד חלקו ה"רגיש" של ציבור חברי-האגודה. לצורך הבהרה כי שינוי מוסכם בנושא לא יחרוג מהמישור התדמיתי, יצויין כי "לקוח מוגבל חמור" הוא אחד משני אלה: "לקוח מוגבל שחשבון נוסף שלו הוגבל", או "מי שהיה לקוח מוגבל וחשבונו הוגבל שנית תוך שלוש שנים."

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.