הגנה משפטית לועדת ביקורת - פורום אגודות שיתופיות

שאלה חדשה
 • יוסי

  נשלח ע"ייוסי 13:23, 28 בפברואר 2013

  שלום מרדכי האם יש לועדת ביקורת הגנה משפטית מול מי שהיא מתנהלת מולו? האם היא יכולה לקבל תקציב להגנה כזו וממי? תודה

  השב
 • 00:25, 4 במרץ 2013

  שלום רב!
  ככלל, ועדת-ביקורת, המבצעת את תפקידה באופן ענייני ומבלי לחרוג מגבולותיו – איננה אמורה להיזקק ל...הגנה; אם בכל זאת תיזקק לכך – היא יכולה להסתייע באגודה עצמה, ע"י המוסד המתאים ממוסדותיה, לפי המקרה : ועד-ההנהלה או האסיפה הכללית, החייבים להתכנס בעקבות דרישת ועדת-הביקורת, לדיון בכל נושא ביקורת שצויין בדרישתה, או בפנייתה לסיוע, כולל מימון של ייעוץ משפטי נפרד לקטע פעילות מוגדר של הועדה.
  "כתובת" נוספת לסיוע של תמיכה, הדרכה וייעוץ – ברית-הפיקוח, אליה קשורה האגודה, או מבקר החשבונות שלה, אם ישנו כזה.
  בהקשר זה, יוזכר גם היועץ המשפטי של האגודה, עם חובתו לדאוג לאינטרסים הכלליים של האגודה וציבור חבריה, לטוהר-המידות באגודה ולתקינות פעולותיה.

  מבחינות אחדות, יכולה ועדת-הביקורת להיחשב לא רק כזרוע-ביקורת עצמית של האגודה, אלא גם כשלוחת-פיקוח של "רשם האגודות השיתופיות"; בכך מתחזק הצידוק – במקרה הצורך – למתן סיוע מצד הרשם, בעקבות פנייה אליו באמצעות המפקח האזורי של משרדו, או דרך אחד מעוזרי-הרשם.

  השפעה מסייעת, גם אם בעקיפין, יש לייחס כאן לסעיף 43 של "פקודת האגודות השיתופיות", לפיו כוחה של ועדת-הביקורת עמה, לפנות אל הרשם כדי שיערוך חקירה בעניין מהעניינים הנוגעים להרכבה, דרכי עבודתה או מצבה הכספי של האגודה. במקרה כזה – חייב הרשם למנות חוקר לביצוע הנדרש, כהוראת סעיף 43 הנ"ל.
  כדי לחסוך את הכרוך בחקירה שכזו מכל גורם מעורב, יש להניח כי כל אחד מהנזכרים לעיל בתשובה זו, אשר אליו תפנה ועדת-הביקורת, לא ימנע ממנה את העזרה הנאותה. הדברים אמורים במשנה-תוקף, אם פנייה צפוייה של ועדת-הביקורת אל הרשם – תשולב בפירוט נסיבות, אשר הצריכו, או מצריכים, את ועדת-הביקורת ל...הגנה.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד מרדכי שחם

מנהל הפורום: עו"ד מרדכי שחם

עוסק בעריכת-דין מאז נובמבר 1972. תחומי עיסוקו מקיפים מגוון ענפי-משנה בעולם-המשפט, בעיקר בתחום האזרחי
למידע נוסף

053-9367355 חיוג
הודעה

הפורום נועד לעסוק בנושא התאגידי המיוחד של "האגודה השיתופית" בישראל, על הנובע מהמציאות המלווה את האגודות השיתופיות השונות, את חבריהן ואת מוסדותיהן. כמי שעסק עשרות שנים במכלול רחב ומגוון של היבטים משפטיים ומעשיים של אגודות-שיתופיות, בעיקר של מושבי-עובדים, מבקש מנהל הפורום, לסייע בפתרון בעיות וקשיים, המתעוררים לפרקים ( ולמרבה הצער – באופן תדיר מדי ) בין אגודה שיתופית לחבר או לחברים, ובין חברים לבין עצמם.
את הידע והניסיון המשפטיים מנסה וינסה מנהל-הפורום לשלב בכלי-העזר החשוב של עולם המשפט, אשר מופעל באופן גלוי אך בלתי-מוצהר, גם באולמות בתי-המשפט ברחבי הארץ –  הלא היא התבונה המעשית.  למשל: כפי שחשוב להיחלץ ממצב בלתי-רצוי, חשוב לא פחות להימנע מהיקלע אליו; כפי שחשוב לדעת מה לעשות – חשוב לא פחות לדעת מה לא לעשות...!
את החכמה והתבונה, אשר נלמדים או נשמעים מפיהם של שופטים בבתי-המשפט – כדאי לשמוע לפני תחילתם של מאבק או מחלוקת משפטיים. גם לצורך זה – נשמח לסייע כאן.