אפוטרופוס-צוואה, מתנות ללא תמורה - פורום אפוטרופסות

שאלה חדשה
 • ציפי

  נשלח ע"יציפי 17:32, 8 בפברואר 2015

  האם יש להצהיר בפני האפוטרופוס לרכוש, אם החסוי, עשה בטרם הופכו לשכזה, צוואה? כנ"ל , האם יש להצהיר בפניו על מתנות ללא תמורה שמי מבני המשפחה קיבל מהחסוי, לפני הופכו שכזה?

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון נורית פיש

  נורית פיש,מנהל הפורום

  17:58, 8 בפברואר 2015

  ציפי שאלתך מעלה סוגיה מעניינת . לגבי צוואה . לדעתי זה לא מעניינו של האפוטרופוס , שכן , הוא צריך להתייחס לנכסיו וצרכיו של החסוי בחייו ואין זה מעניינו מה כתב החסוי בצוואתו . זהו עניינם של יתר היורשים החוקיים או הנהנים על פי צוואתו הקודמת אם החסוי שינה אותה. לגבי מתנות , זו כבר שאלה אחרת. שכן, אם מתן המתנות בחייו שינה את מצבו של החסוי לרעה, אזי יש חשיבות רבה לאופן העברת הנכסים ממנו למי שזכה במתנות. האפוטרופוס יכול גם להגיש , לאחר שיטול רשות מבית המשפט , תביעה לביטול המתנות אם יתרשם שהחסוי נתן מתנות באופן שהרע מאוד את מצבו ולא הותיר בידיו די רכוש ו/או כספים כדי לממן את הוצאותיו. כעת לשאלתך אם להצהיר על כך בפני האפוטרופוס אם לאו? תלוי , כאמור במצבו של החסוי ובנכסים שנותרו בידיו לאחר המתנות .

  תגובה
 • 19:01, 24 באפריל 2015

  בהמשך לשאחה שנשאלה בקשר למתנות \קיבלתי דירה מתנה מאימי לפני שחלתה, אך עדיין הדירה לא נרשמה בטאסו יחזיי עם אחיי מעורערים אנו עומדים בפניי החלטה לעשות אוטופ' רכוש ושאני ואחי נהייה אופוטרופוסים שאלותיי הם
  אני אמא לבן שלוש וחד הורית האם זה יכול למנוע בחירתי לאופוט' { הבנתי שלווא דווקא מי שרוצה להיות אופוט' בוחרים בו }
  באם אחי יחליט לבטל את המתנה שקיבלתי האם הוא יכול לעשות זאת למרות שנתינת המתנה לא פגעה במצבה של אימי ולא הרע את מצבה
  תודה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד ונוטריון נורית פיש

מנהל הפורום: עו"ד ונוטריון נורית פיש

בוגרת הפקולטה למשפטים (1975) באוניברסיטת ת"א ועו"ד מוסמכת משנת 1978. עו"ד פיש נוטריון, מגשרת מוסמכת
למידע נוסף

053-9374010 חיוג
הודעה

כללי האפוטרופסות נועדו למנוע מצבים בהם אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם ייוותרו ללא הגנה ולצורך כך נדרש למנות להם אפוטרופוס על ענייני גוף ו/או רכוש.
באמצעות פורום זה תוכלו לקבל מידע ומענה למגוון רחב של שאלות בעניינים הנוגעים לאפוטרופוסות, כגון "מהו תפקידו של האפוטרופוס?", "מי יכול להתמנות כאפוטרופוס?", "מי מוגדר כ"חסוי"?", זאת ועוד...
אין באמור בתשובות הניתנות בפורום ע"י עוה"ד כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי ו/או ייצוג משפטי ע"י עוה"ד, ואין לראות באמור בתשובות אלה יעוץ ו/או ייצוג משפטי מכל סוג.