open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     משמעותה של משרה מלאה לפי חוקי העבודה

     כמה שעות יש לעבוד כדי שהמשרה תיחשב למשרה מלאה? האם ייתכן שבמקומות עבודה שונים משרה מלאה מוגדרת אחרת?

     פורסם בתאריך 15.08.2011 חוק שעות עבודה ומנוחה עבודה בשעות נוספות
     man silhouette


     מערכת משפטי

     משמעותה של משרה מלאה לפי חוקי העבודה

     *עודכן בפברואר 2014*

     חוק שעות עבודה ומנוחה, התשי"א-1951 קובע בסעיף 3, כי שבוע עבודה לא יעלה על ארבעים וחמש שעות עבודה.

     ההגדרה של משרה מלאה היא עבודה בהיקף שבועי של מכסת שעות שנקבעה למקום עבודה מסוים או לעיסוק מסוים.

     להורדת הסכם עבודה אישי בחינם

     היקף השעות החודשי שנקבע בצו הרחבה להיקף השעות שעונה על הגדרת משרה מלאה הוא 186 שעות.
     להגדרה של משרה כמשרה מלאה של עובד יש השפעה ביחס למספר גורמים בעבודה של העובד, ביניהם: חישוב דמי הבראה, חישוב פיצויי פיטורין, תשלום עבור שעות נוספות, שעת הנקה שמגיעה לאשה שחזרה מחופשת לידה ותשלום שכר מינימום.

     ע"פ החוק, אסור למעסיק לשלם לעובד שכר נמוך מתחת לשכר המינימום. שכר המינימום נקבע ע"פ מספר פרמטרים, ביניהם: היקף המשרה של העובד (מלאה/חלקית), גיל העובד ועוד. חוק שכר מינימום קובע מפורשות, כי עובד שמלאו לו 18 שנים והוא מועסק במשרה מלאה, כנהוג במקום עבודתו, זכאי לקבל מהמעסיק שכר עבודה שלא יפחת משכר המינימום. החוק קובע, כי השכר שיובא בחשבון יהיה השכר שהמעסיק משלם לעובד "כנהוג במקום עבודתו".

     עו"ד אורית רוזן-אור מוסיפה, כי עבודה מעבר ל-8 שעות ביום למי שעובד 6 ימים בשבוע או עבודה מעבר ל-9 שעות למי שעובד 5 ימים בשבוע, תיחשב שעות עבודה נוספות בין אם השכר המוסכם הנו גלובלי ובין אם השכר הנו על פי שעות עבודה בפועל. 

     חובת ההוכחה על היקף שעות העבודה שנעשו בפועל על ידי העובד, מוטלת על המעביד מתוקף החובה לניהול פנקס שכר עבודה על פי חוק הגנת השכר התשי"ח – 1958 וניהול פנקס לדיווח שעות עבודה בפועל לרבות שעות נוספות כהגדרתן בחוק ובתקנות שעות עבודה ומנוחה – תשט"ו – 1955. 

     היקף שעות שמגדיר החוק הן על בסיס יומי והן על בסיס שבועי וחודשי נועד כדי להגביל את השעות שבהן מועסק העובד מבחינת היקף המשרה שלו ומבחינת השעות הנוספות המגיעות לו, כדי שלא לפגוע בבריאותו ובזכויותיו.

     בכדי למנוע התחכמות של המעביד להפחית באופן קבוע שעות מהיקף העבודה ובכך לפגוע בשכרו של העובד ובמעמדו כעובד בהיקף משרה מלאה ובהפרשות לתגמולים לפנסיה ולפיצויים, קבע בית הדין הארצי לעבודה כי יש לפרש היקף משרה מלאה בהתאם לנוהג במקום העבודה או כפועל יוצא מהסכמה של המעביד והעובד אליה הגיעו הצדדים, כך שגם מי שעבד כמות שעות פחותה מהמכסה המוגדרת על פי החוק ייחשב כעובד בהיקף משרה מלאה.

     לכתבות נוספות:
     * מהי עבודת לילה ומה התשלום עבורה?

     * עבודה בשבת -מה קובע החוק?

     * זכויות עובדים - המידע שכל עובד זקוק לו 

     האם משרה של פחות מ- 186 שעות יכולה להיות משרה מלאה?

     לפני מספר חודשים בית הדין הארצי לעבודה נדרש לסוגיה מעניינת- האם עובד בשכר חודשי , שהועסק במשרה מלאה "כנהוג במקום עבודתו", זכאי לתשלום שכר מינימום מלא?

     בית הדין השיב בחיוב, וקבע כי עובד שהועסק במשרה מלאה "כנהוג במקום עבודתו", גם אם מדובר בפחות מ-186 שעות בחודש, זכאי לתשלום שכר מינימום. (ע"ע 664/08 אשרף עבאסי נ' חברת החשמל המזרח ירושלמית בע"מ).

     עובד חברת חשמל הגיש ערעור על פסק דינו של בית הדין האזורי בירושלים, אשר דן בתביעתו לתשלום הפרשי שכר מינימום ופיצויי הלנה מוגדלים, וקבע כי המערער (התובע בפסק הדין), שהועסק בהיקף של 41 שעות שבועיות לא זכאי להפרשי שכר מינימום מכיון שלא הועסק ב"משרה מלאה".

     בערעור שהגיש, טען המערער כי הוא זכאי להפרשי שכר מינימום, מכיון שהוא הועסק במשרה מלאה כפי שהוגדרה לעובדים במחלקה שבה עבד (41 שעות שבועיות).
     השופט עמירם רבינוביץ קבע בערעור, כי יש לקבל את עמדת המערער בנוגע להיקף משרתו, ולקבוע כי הוא הועסק במשרה מלאה "כנהוג במקום עבודתו".

     השופט ציין, כי בהתאם לחוק שכר מינימום, עובד שהועסק במשרה מלאה כנהוג במקום עבודתו, זכאי לתשלום שכר המינימום.
     מכך עולה, כי המערער זכאי להפרשי שכר מינימום בין השכר שקיבל בפועל לבין שכר המינימום נכון למועד העסקתו בחברת החשמל המזרח ירושלמית.
     וכדברי השופט בפסק הדין: " מכסה זו של 186 שעות אינה קובעת מהי משרה מלאה לעובד בשכר חודשי במקום עבודה פלוני או אלמוני, וזו תקבע על פי הנהוג במקום העבודה".

     ההגדרה למשרה מלאה אינה קבועה

     ע"פ עו"ד אורית רוזן-אור, קביעה זו משתלבת בחיי המעשה והמציאות הנהוגים במדינה, כך שבפועל הגדרת השעות למשרה מלאה אינה קבועה והיא משתנה בין מגזר למגזר.

     דוגמה לכך ניתנה בקביעת היקף משרה עבור רופאים בהסכם קיבוצי שקבע, כי היקף עבודתו של כל רופא הוא 45 שעות.
     גם באשר לעובדי המדינה המועסקים במשרה מלאה נקבע בתקשי"ר שהיקף המשרה כנהוג במקום עבודתם ובלבד שיהיו זכאים לקבל שכר עבודה שלא יפחת משכר מינימום.
     כך גם לגבי מורים משרה מלאה היא בת 30 – 24 שעות שבועיות.

     עו"ד אורית רוזן-אור מסכמת, כי עובד ייחשב כעובד במשרה מלאה אם מולאו אחד או יותר מהתנאים הבאים:

     א. הוא עובד במכסת השעות השבועיות והחודשיות כפי שקבע החוק בעניין זה.

     ב. הוא עובד משרה מלאה כפי שנהוג במקום העבודה או במגזר ספציפי במשק.

     ג. הוא הגדיר מראש בהסכם העסקה מול המעביד כחלק מתנאי העסקה שלו היקף המשרה המלאה במקום העבודה.

     לקבלת יעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם

     האם מאמר זה עזר לך?
     lawyer זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו ואחד מעורכי הדין באתר יחזור אליכם בהקדם