נגישות
לוגו אתר משפטי - הפורטל המשפטי לקהל הרחב

הבית נמכר ללא חלק מהריהוט - המתווכת תקבל דמי תיווך

ביהמ"ש קבע לאחרונה, כי תפקידה של מתווכת מסתכם בהפגשת המוכר והקונה, ואין היא אחראית לקביעת מס' התשלומים, תאריך מסירת הדירה ופירוט התכולה שלה.

מאת: עו"ד אורנית אבני-גורטלר| | 2
הבית נמכר ללא חלק מהריהוט - המתווכת תקבל דמי תיווך

מתווכת מקרקעין הגישה תביעה נגד בני זוג, במסגרתה ביקשה לקבל את יתרת תשלום דמי התיווך המגיעים לה עבור מכירת בית ברח' אחי מזנק 6 בראשון לציון. ב-3 ביולי 2009 חתמו בני הזוג הנתבעים על הזמנת שירותי תיווך בנוגע לבית. בעקבות מו"מ שנוהל בין הצדדים, סוכם כי עמלת התיווך תעמוד על סכום של 14,000 דולר מע"מ.

ב-19 ביולי 2009 חתמו הנתבעים על הסכם מכר עם בעל הבית תמורת סכום של 915,000 דולר. הנתבעים היו מיוצגים ע"י עו"ד, ועסקת המכר הושלמה. עבור דמי התיווך שילמו הנתבעים לתובעת 8,000 דולר כולל מע"מ. הנתבעים לא שילמו את יתרת דמי התיווך, משום שלטענתם הובהר להם ע"י המתווכת שהבית יימכר כמו שהוא, על כל תכולתו, ובפועל לא כך קרה.

הנתבעים טענו, כי הם הסתמכו על מצג זה ופעלו למכירת ביתם על  תכולתו.

לטענת הנתבעים, משנודע להם שהבית לא יימכר להם עם כל התכולה, הם שקלו "לפוצץ" את העסקה, אך לא היו יכולים לפעול לביטול הסכם המכר בשל הקנס הגבוה שנקבע בהסכם. על כן, כך נטען, התובעת לא זכאית למלוא דמי התיווך.
השופטת חנה פלינר מביהמ"ש לתביעות קטנות בת"א קיבל את תביעת המתווכת, וקבעה כי גם אם צודקים הנתבעים בטענתם, שהבית היה אמור להימכר עם תכולה מלאה, וזהו המצג שהוצג על ידי התובעת בטרם נכרתה העסקה, עדיין יש לזכור שהתובעת היא המתווכת בעסקה ולא המוכרת.

"תפקידה מסתכם בהפגשת המוכר והקונה, ומאותו שלב אלו הצדדים היחידים לעסקה – הם אלו שמנהלים את המשא ומתן; הם אלו שקובעים את התמורה הסופית; את מספר התשלומים; את תאריך המסירה; את רשימת הציוד שתושאר בדירה. גם אם נעשו מצגים כאלו ואחרים על ידי התובעת בשם המוכר, היה על הנתבעים לעגן את אותם מצגים בהסכם", כתב השופט בפסק הדין.

לאור האמור, התביעה התקבלה, והשופט חייב את הנתבעים לשלם למתווכת את יתרת דמי התיווך, במגבלת סמכותו של ביהמ"ש לתביעות קטנות- 30,000 שקלים. בנוסף, חויבו הנתבעים לשלם למתווכת הוצאות משפט של 500 שקלים.

(ת"ק 19024-02-10 קואין נ' אלגמיש ואח')

רוצים לקרוא את פסק הדין? תקדין - פסק דין

הטיפ שלנו: אם אתם שוכרים או קונים דירה, מומלץ להכין מראש נספח להסכם, שבו תפורט רשימת התכולה המוסכמת. נספח כזה, לא ישאיר מקום לאי הבנות, ויחסוך הגשת תביעות בנושא. שימו לב: מדובר במערכת היחסים בין הקונים למוכרים/השוכרים למשכירים, ולמתווך הדירה אין כל קשר לכך.

רוצים לשאול שאלה? היכנסו לפורום מקרקעין

לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
האם מאמר זה עזר לך?
אנשים דירגו ()
דמי תיווך השופטת חנה פלינר הסכם מכר
עו"ד אורנית אבני-גורטלר

מערכת משפטי

עו"ד אורנית אבני גורטלר היא עורכת פורטל זאפ משפטי מעל ל-7 שנים.

לפרופיל המלא