אפוטרופוס - פורום חוזים

שאלה חדשה
 • אלי

  נשלח ע"יאלי 19:18, 4 בדצמבר 2012

  הוריו של קטין חתמו על הסכם בשמו של הקטין. לימים הקטין הפך לבגיר עוד בטרם מימוש ההסכם. האם על פי החוק ההסכם תקף או שהקטין שכבר הפך לבגיר צריך לחתום על ההסכם. על פי החוק הויו של קטין חדלים מלשמש אפוטרופוס לילדיהם בהגיעם לגיל 18. האם במקרה זה ההסכם המקורי בטל ? תודה

  השב
 • 16:38, 5 בדצמבר 2012

  אלי שלום,
  חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות קובע כי פעולה משפטית של קטין, שניתנה לה הסכמה של נציגו (הוריו או אפוטרופוס שמונה לו), תקפה, ולכן, בדרך כלל, מעמדה הינו כמו כל התחייבות חוזית אחרת, והיא לא ניתנת לביטול רק מחמת העובדה שנעשתה על ידי קטין. לכן, לשאלתך, ההסכם מחייב, ואין צורך בחתימה נוספת עליו על ידי הקטין שהפך לבגיר. לתקפותו של ההסכם שנקשר בשמו של קטין ישנם שני חריגים עיקריים: 1. ישנה רשימה של פעולות משפטיות המפורטות בחוק הנ"ל, לגביהן נקבע כי האפוטרופוסים של הקטין צריכים לקבל אישור מראש של בית המשפט, וללא אישור כזה, אין להן כל תוקף (למשל, רכישת או מכירת דירה או מתן ערבות). 2. מקרים בהם הנציג של הקטין, בהתקשרותו בהסכם, הפר את חובת הנאמנות שלו כלפי הקטין – במצבים כאלה הקטין יוכל לפנות לבית המשפט ולבקש מבית המשפט לבטל את הפעולה שעשה הנציג בשמו, וזאת, בין היתר בהתבסס על הוראות חוק הנאמנות וחוק השליחות. בדרך כלל בית המשפט יורה על ביטול הפעולה רק אם הצד שכנגד ידע על הפרת חובת הנאמנות כנ"ל. אם הצד שכנגד לא ידע על הפרת חובת הנאמנות, החוזה ימשיך לעמוד בתוקפו, אך, תעמוד לקטין עילת תביעה נגד נציגו.
  מכל מקום, אם הקטין רוצה לפעול לביטול ההתחייבות שנעשתה בשמו, עליו לעשות כן ללא שיהוי, מיד עם הפיכתו לבגיר.

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד גילעד ושדי

מנהל הפורום: עו"ד גילעד ושדי

בעל תואר ראשון במשפטים L.L.B, בעל תואר שני במנהל עסקים M.B.A וחבר לשכת עורכי הדין בישראל משנת 2007.
למידע נוסף

077-9968209 חיוג
הודעה

כל אדם חותם במהלך חייו על חוזים מסוגים שונים: חוזי שכירות, חוזי מכר, חוזים למתן שירותים, חוזי ביטוח, חוזי קבלנות ועוד.
בפורום זה ננסה לתת מענה ראשוני לשאלות הגולשים הנוגעות לכל השלבים ב"חייו" של החוזה – המשא ומתן, כריתת החוזה, קיומו והפרתו.

 

התשובות בפורום הנ"ל מהוות הכוונה משפטית ראשונית בלבד אשר ניתנת על בסיס העובדות שפורטו בשאלה, או על בסיס הנחות שמופיעות בתשובה. אנו ממליצים כי ככל שהשואל מבקש לנקוט בפעולות בקשר לשאלה ששאל, הוא יפנה לעורך דין לקבלת ייעוץ פרטני וספציפי באשר לדרך הפעולה בה ינקוט.