שינוי בהפרשות הפנסיוניות במקרה של ביטוח מנהלים - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • יעלי

  נשלח ע"ייעלי 11:05, 8 בינואר 2014

  שלום, לאור השינוי הנכנס לתוקף החל מ-1.1.2014 (הגדלת הפרשות פנסיוניות של המעביד ל-6% במקום 5.5%), האם שינוי זה תקף גם במקרה של ביטוח מנהלים ולא קרן פנסיה חובה? תודה!

  השב
 • מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

  עו"ד אבנר בן חיון,מנהל הפורום

  18:28, 8 בינואר 2014

  שלום רב,

  צו ההרחבה לפנסי חובה קבע שיעורים הפרשות לרכיבי התגמולים ולרכיב הפיצויים כמפורט בטבלה שבסעיף 6 לצו.

  כפי שניתן לראות בטבלה הנ"ל- שיעורי הפרשות עולים באופן מדורג החל משנת 2008 ועד לשנת 2014, כך שבסופו של דבר החל משנת 2014 מחויב המעסיק לשלם הפרשות בשיעור של 6% חלק מעסיק,ו-6% פיצויים והעובד - 5.5%.

  צו ההרחבה קבע בסעיף 4 הוראות בקשר לתחולתו וביניהם אי תחולתו במקרים שבהם חל על העובד 'הסדר מיטיב'.

  כך שלמעשה מי שבמועד הקובע או לאחריו היה זכאי להפרשות שעומדות לכל הפחות על 17.5% משכרו לא חל עליו צו ההרחבה.

  ניתן לפרש את צו ההרחבה באופן לפיו עובד אשר במועד הקובע (1/1/2008) או לאחריו היה זכאי להפרשות בסך כולל של 17.5% משכרו - כפי שחל בהפרשות לביטוח מנהלים ששם בד"כ ההפרשות הינן בסך כולל של 18.33% (5-5-8.33), הרי שצו ההרחבה אינו חל עליו.

  יחד עם זאת, סעיף 5.א. לצו קובע שאין בהוראות הצו כדי לגרוע מזכויות עובדים שחל עליהם הסדר מיטיב. והפסקה שהינה בסעיף 5.א. קובעת כי במקרה שבו שיעורי ההפרשות לתגמולים (חלק עובד וחלק מעביד) נמוכים מהשיעורים הקבועים בטבלה שבסעיף 6ד' לצו, תעשה הגדלה בהתאם לשיעורים ולמועדים הקובעים בטבלה. כך שלפי האמור ניתן להבין שכן יש להגדיל את שיעורי ההפרשות גם של עובד שחל עליו הסדר מיטיב לשיעורים הקבועים בטבלה (היינו, 5.5. ו-6%).

  הואיל והנושא באמת 'טרי' עם כניסתה לתוקף של העלאת שיעורי ההפרשות החל משנת 2014 בהתאם לטבלה שבסעיף 6 לצו, ניתן למצוא דעות אשר מפרשות בהתאם לאפשרות הראשונה ומאידך דעות המפרשות בהתאם לאפשרות השניה וממילא גם טרם ניתנה הכרעה בבתי הדין בסוגיה זו, כפי שמן הסתם תינתן בהמשך ולכן על עובד או על המעביד לקבל ייעוץ משפטי פרטני בענין זה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.