open the search panel
close the search panel חפש

עורכי דין לפי תחום

  פורומים

   לדעת יותר - מדריכים משפטיים

    משרדי עורכי דין

     הסכם ממון לפני נישואין - מתי זה נכון?!

     הסכם ממון שנחתם בין בני זוג בטרם הנישואים הוא בעל חשיבות רבה, ויכול למנוע מחלוקות שעלולות לצוץ בעתיד.

     man silhouette


     מערכת משפטי

      

     ראיון וידאו: עו"ד הדרה מטר מסבירה מדוע חשוב לעשות הסכם ממון כשהקשר מתהדק

     - עודכן במאי 2014 -

     בשנים האחרונות בני זוג רבים עורכים ביניהם הסכם ממון. הסכם ממון שנחתם בין בני זוג בטרם הנישואין הוא בעל חשיבות רבה, ויכול למנוע מחלוקות שעלולות לצוץ בעתיד.
     ראוי לציין שלרבים, עצם המחשבה על הסכם זה מבשר על תחילת מתיחות בין בני הזוג שספק כיצד תגמר, בשל החשש לאי-אמון בין הצדדים.


     כאשר בני זוג צעירים ומאושרים, המחשבה על הסכם ממון נראית מעט מפחידה ובעלת נופך לא רומנטי, אבל כדאי להכיר את יתרונותיו ולדעת למי הוא מתאים, שכן לא תמיד העתיד ורוד כמו בתחילת החיים המשותפים.
     הסכם ממון הוא האמצעי היחיד להסדרת חלוקת הרכוש בדרך שונה מזו שקבועה בחוק במקרה שהנישואים יסתיימו. בעיקרון, ע"פ החוק, בני זוג שנישאו אחרי 1.1.74 ומתגרשים, זכאים לחצי השווי הכולל של הרכוש שצברו במהלך חייהם המשותפים (כולל: בתים, כלי רכב, קופות גמל, פנסיה ועוד).

     לקריאה והורדה של פסק דין בעניין הסכם ממון בקובץ PDF>>

     [באדיבות אתר הרשות השופטת]

     יתרונות הסכם ממון

     היתרונות של הסכם ממון באים לידי ביטוי בעיקר כאשר יש פער כלכלי בין הצדדים, כלומר: החתן בא ממשפחה עשירה והכלה ממשפחה נטולת אמצעים, או להפך. חתימה על הסכם ממון, שלא נותן יתרונות משמעותיים לצד אחד על האחר,  תמנע מצב של חשש שבן הזוג התחתן עם האחר רק כי הוא "בא לנישואים עם כסף".

     יתרון חשוב נוסף שיש להסכם ממון, הוא האפשרות למנוע סחיטה של בן זוג אחד ע"י האחר במקרה שהנישואים לא עולים יפה והם עומדים בפני סיום. כאשר לא קיים הסכם ממון, פעמים רבות בן הזוג שרוצה יותר להתגרש, יהיה מוכן לוותר על הזכויות שלו כדי לזכות בחופש המיוחל.

     חשוב לדעת, כי הסכם ממון לא מיועד רק לבני זוג שעומדים להתחתן. גם בנישואים שניים, או בנישואים בגיל מאוחר, כאשר אחד מבני הזוג צבר רכוש, הוא יכול להבטיח, ע"י הסכם ממון, שמעמדו הכלכלי ישמר במקרה של גירושין.

     הסכם ממון יכול להיערך גם בין ידועים בציבור (בני זוג שחיים ביחד, אך אינם נשואים), ובני זוג שלא נשואים ע"פ דיני מדינת ישראל. כך, במקרה של פרידה וסיום היחסים, הסכם הממון יבטיח כי בן הזוג שהשקיע והביא לחיים המשותפים רכוש רב, לא ייצא מקופח.

     אישור הסכם ממון

     בהתאם לחוק, הסכם ממון חייב להיערך בכתב, והוא חייב לקבל אישור של ביהמ"ש לענייני משפחה או של בית הדין הרבני. אם בני הזוג עורכים את ההסכם לפני הנישואים, הם יכולים לאשר אותו גם אצל נוטריון, ובכך הם נפטרים מהצורך לפנות לבית המשפט.
     להסכם ממון שלא קיבל את האישור הנדרש אין כמעט תוקף משפטי.

     עו"ד שירלי שדה מבחינה בין כמה מצבים של בני זוג שעורכים הסכם ממון לגבי הצורך לאשרו:
     בני זוג שעומדים להנשא (בין אם בטקס דתי ובין אם בדרכים אחרות) יכולים לאשר הסכם ממון אצל נוטריון, אולם מאחר שהם עומדים להנשא, רצוי  לאשר בפני בית המשפט לענייני משפחה.

     בני זוג שכבר נישאו חייבים לאשר את ההסכם ע"פ סעיף 2 לחוק יחסי ממון בפני בית המשפט לענייני משפחה או בפני בית הדין הרבני (בתנאי ששניהם יהודים).

     הערכאה השיפוטית בודקת שבני הזוג עשו את ההסכם בהסכמה חופשית ובהבינם את משמעותו ואת תוצאותיו, וכי כל צד חתם עליו מרצון חופשי.

     לגבי בני זוג שעונים להגדרה ידועים בציבור (כלומר: חיים יחדיו כבעל ואישה לכל דבר ועניין ללא נישואין) בין אם מדובר במה שמכונה כפרק ב', או כאלה שמנועי חיתון (כגון כהן וגרושה) או זוגות חד מיניים - אין חובה לאשר את ההסכם לחיים משותפים כלל.

     אולם, הם רשאים לעשות כן בפני נוטריון או אף בפני ביהמ"ש  לענייני משפחה וזאת מכח חוק בתי המשפט לענייני משפחה.

     אישור באמצעות ביהמ"ש למשפחה – מה היתרון?

     עו"ד שדה מסבירה מה היתרון לאשר הסכם ממון או הסכם לחיים משותפים באמצעות ביהמ"ש לענייני משפחה:  ביהמ"ש נותן תוקף של פסק דין כלפי כל העולם, אולם קודם לכן הוא מתרשם שהצדדים הבינו את תוכנו ואת משמעויותיו וכן חתמו מרצון חופשי.

     לעיתים ההסכמים אינם חוקיים או מוסריים או שנופלים בהם פגמים שונים עליהם מעיר ביהמ"ש, כך שהצדדים מתקנים או מבטלים את ההסכם או מאשרים בכפוף לאישורם, כי כך הם רוצים את ההסכם.
     כלומר: בתי המשפט אינם משמשים כחותמת גומי, אלא למעשה מגנים על זכויות הצדדים ומוודאים שבני הזוג לא חתמו על ההסכם מתוך עושק או כפייה.

      

     עו"ד שדה נותנת עצה חשובה לגבי הסכם ממון או הסכם לחיים משותפים: ככל שההסכם יהיה הוגן ולא חד צדדי, כך הסיכוי לבטלו ולטעון נגד תוקפו – יקטן.

     טיפ: השתדלו להכניס בהסכם מנגנון של מעין פיצוי בתחנות הזמן השונות, למשל במקרה שבני הזוג נפרדים לאחר 10 שנים, אז יגיע לבן הזוג סכום מסוים של כסף וכך הלאה.

     אמנם קשה לבטל הסכם ממון בייחוד כזה שקיבל תוקף של פס"ד, מציינת עו"ד שדה, אולם ככל שהנסיבות לעריכתו יגלו ניצול או עושק או כפייה או טעות/הטעייה גסה של בעל דין – כך יטה ביהמ"ש להיחלץ לטובת הצד החלש ולכן חשוב ורצוי להקפיד על ניסוח ההסכם שיתאם הן למצב המשפטי והן לנסיבות החיים של הצדדים. 

     עוד בנושא:

     הסכם ממון לפני נישואין - האם חובה?

     לקבלת ייעוץ מעו"ד, השאירו פרטים ויצרו עמכם קשר בהקדם
     done פנייתכם התקבלה! אנו ניצור קשר בקרוב
     האם מאמר זה עזר לך?
     אנשים דירגו ()
     lawyer זקוקים לייעוץ משפטי? פנו אלינו ואחד מעורכי הדין באתר יחזור אליכם בהקדם