קופת גמל שכירה או עצמאית - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • יאיר

  נשלח ע"ייאיר 20:07, 26 באוגוסט 2013

  שלום. אני עובד במקום מסודר ובמסגרת ההסכם הוחלט לנכות 7% מתשלום שכר עבור שעות נוספות מהמשכורת שלי ולהפקיד סכום זה בקופת גמל . כשפתחתי את קופת הגמל החברה פתחה את הקופה כעצמאי ולא כשכיר בטענה שרק העובד מפקיד כספים בקופה ללא השתתפות המעביד . האם טענת חברת הביטוח היא נכונה ? האם אני עלול להפסיד בעתיד כתוצאה מכך שהקופה נרשמה כעצמאי ולא כשכיר ? תודה.

  השב
 • 09:49, 27 באוגוסט 2013

  יאיר שלום

  הפרטים שפורטו בשאלה הינם כלליים מדי- יחד עם זאת, מהאמור ניתן להניח כי הינך עובד מדינה או רשות מקומית או גוף מעין זה הזכאי לפנסיה תקציבית, אשר במסגרת הסכם המעבר מפנסיה תקציבית לצוברת קיבלת זכאות לביצוע הפרשות פנסיוניות על רכיבי ה שכר שאינם נכללים בפנסיה התקציבית.

  בהתאם להסכם הקיבוצי למעבר מפנסיה תקציבית לצוברת הנ"ל, נקבע כי רכיבי שכר אלה ישולמו בגינם הפרשות עבור העובדים הזכאים לפנסיה תקציבית - לקופת גמל לתגמולים במעמד עצמאי בשיעור שציינת.

  מאז תחילת ההסכם הנ"ל (בשנת 2001- אם כי היו להסכם זה מועדי תחילה שונים ביחס לגוופים הנכלליםי בו) - חלו שינויים- הן בהגדרת קופת גמל לתגמולים שמשנת 2008 הינה - קופ"ג לקצבה (לא משלמת) וכן נחתמו עוד הסכמים יקבוציים אשר קבעו שינוי בעקרון הנ"ל ואפשרו הפקדות שונות.

  יחד עם זאת ובתשובה לשאלתך, הרי מדובר בסוג השאלות המצריכות ייעוץ פנסיוני פרטני על בסיס הנתונים המדוייקים (יש לשים לב שייעוץ פנסיוני יכול להינתן על ידי בעל רשיון בלבד (היינו, יועץ פנסיוני או משווק פנסיוני)), ולכן עליך לפנות לקבלת יעוץ כזה- יתכן אגב שבמקון העבדודה, דרך משאבי האנוש או ועד העובדים ניתן לקבל מידע נוסף שישמש כבסיס לייעוץ האמור

  בברכת כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה

  אבנר בן חיון, עו"ד

  באופן

  תגובה
 • 22:01, 27 באוגוסט 2013

  תודה על ההסבר המפורט .
  האם קיימים הבדלים בין קופת גמל במעמד עצמאי לקופת גמל במעמד שכיר ?
  אם כן מה ההבדלים , האם אני יכול להיפגע בדרך כל שהיא מכך שהקופה היא במעמד עצמאי ולא שכיר .
  תודה

  תגובה
 • 11:46, 30 באוגוסט 2013

  יאיר שלום

  קופת הגמל היא מוצר פנסיוני אחיד. כלומר, ככלל, רשאים להצטרף אליה עמיתים שכירים או עמיתים עצמאיים (בקופות הרלוונטיות לעניין- למשל בקופת גמל לפיצויים או דמי מחלה- אין בכלל עמיתים עצמאיים אלאל שכירים בלבד מטבע הדברים) (כמו כן יצוין כי, עמית עצמאי הינו גם מי שהכנסתו הינה מעסק עצמאי כמשמעותו בפקודת מס הכנסה, או אף עמית שהינו עובד שכיר- אלא שההפקדות בגינו לקופה- הן במעמד עמית עצמאי - היינו, הן אינן בגדר הפקדות מעסיק- אלא משוייכות לעמית בלבד).

  מבחינת תקנון הקופה- הזכויות הנצברות של העמית השכיר ושל העמית העצמאי אמורות להיות זהות (למעט בקרן פנסיה למשל ששם יש הבדים באופן קביעת הזכויות אבל זה מעבר לנדרש כאן).

  בכל מקרה- אם הבנתי את כוונתך, הינך בעיקר מתכוון להבדילים שבהיבטים המיסויים שבין עמית שכיר לבין עמית עצמאי. איפה האופטימום המיסויי- האם בחסכון כעמית שכיר או כעמית עצמאי. בענין זה יש לקבל ייעוץ מיועץ מס או מיועץ פנסיוני על בסיס הנתונים הנוספים הקיימים לך (הפקדות נוספות בקופות גמל שונות, הכנסה וכו')

  בברכת כתיבה וחתימה טובה לשנה טובה ומתוקה

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.