פטור ממס - פורום קופות גמל ופנסיה

שאלה חדשה
 • אילת ישראל

  נשלח ע"יאילת ישראל 19:48, 15 בספטמבר 2013

  אני הגעתי לגימלאות וברשותי כספי פנסיה שעדיין לא נגעתי בהם סכום הקיצבה אמורה להיות כ500 שח וברצוני למשוך הכספים העומדים לרשותי כיצד אוכל למשוך ללא תשלום מס אישתי גם גימלאית ומקבלת קיצבת זיקנה מביטוח לאומי עלי לציין שאשתי אשה חולה בסכרת בירידה דרסתית בשמיעה ביתר לחץ דם בעבר היה לה אירוע לב ועברה ניתוח מעקפים

  השב
 • 18:35, 17 בספטמבר 2013

  שלום

  משאלתך ניתן להבין כי הינך מעונין במשיכת של הסכום כספי הפנסיה - כסכום חד פעמי (להבדיל מקצבה חודשית).

  לא ציינת באם מדובר בחסכון בקרן פנסיה או בתכנית ביטוח מנהלים ובמקרה ואם מדובר בקרן פנסיה לא ברור באם מדובר בקרן פנסיה חדשה או קרן פנסיה ותיקה.

  בעקרון התשובה לשאלתך נשענת על שני מקורות:
  1. על 'ההסכם' שלך מולך הגוף המוסדי שממנו הינך זכאי לפנסיה- היינו- באם מדובר בקרן פנסיה אז ה'הסכם' הוא התקנון של הקרן שקובע את המצבים שבהם, אם בכלל ניתן למשוך כספיפ כסכום חד פעמי או כקצבה. וככל שמדובר בביטוח מנהלים - הרי ה'הסכם' הוא הפוליסה שם גם אמורה להיות מפורטת לשאלה זו.

  2. החוק החל- בענין זה חל גם הוראות סעיף 23 לחוק הפיקולח על שירותים פיננסיים (קופות גמל) והן תקנות מס הכנסה (כללים לאישור ולניהול קופות גמל).
  סעיף 23 לחוק קופות הגמל ותקנות מס הכנסה קובעות כי ככלל משיכת כספים מקופת גמל לקצבה (קרן פנסיה או ביטוח מנהלים)- יהיה באופן של קבלת קצבה- אך גם קובע אפשרות של משיכת כספים בצורה של היוון חלק מהקצבה לסכום חד פעמי (ובלבד שהסכום שנותר לאחר ההיוון לא יפחת מהקצבה המזערית (באזור של כ-4,000 ש"ח לחודש).

  בנוסף תקנות מס הכנסה קובעות בתקנה 34(ה)- שככל שמדובר בקופת גמל לקצבה שאינה קרן פנסיה ותיקה(היינו- קרן פנסיה חדשה או ביטוח מנהלים) שהם רשאים לשלם את הסכום הצבור בתשלום חד פעמי ולא בדרך של קצבה ככל שהקצבה האמורה להשתלם נמוכה מ-5% מסכום שכר המינימום לחודש.

  בכל מקרה - עליך לפנות אל הגוף המוסדי בו מתנהל החיסכון שלך ולברר אצלו ביתר דיוק את התנאים לענין משיכה כאמור

  תגובה
מנהל הפורום:עו"ד אבנר בן חיון

מנהל הפורום: עו"ד אבנר בן חיון

בעל נסיון והתמחות מיוחדת בתחום קרנות הפנסיה וקופות הגמל והביטוח. עו"ד בן חיון שימש כיועץ משפטי של מב
למידע נוסף

03-9105770 חיוג
הודעה

פורום קופות גמל ופנסיה נועד לציבור הרחב על מנת ליתן מענה ראשוני וכללי בלבד לשאלות בתחום החסכון הפנסיוני בקופות גמל ובקרנות פנסיה.

האמור בפורום זה אינו בגדר המלצה ואין לראות בו יעוץ משפטי או יעוץ או שיווק השקעות או ייעוץ או שיווק פנסיוני אלא נועד להבהרה ולהסבר בלבד.  

האמור בפורום זה אינו מהווה תחליף ליעוץ משפטי פרטני ליעוץ פנסיוני או ייעוץ השקעות ו/או שיווק פנסיוני אישי על פי צרכיו הספציפיים של כל פונה ומנהל הפורום אינו אחראי לתוצאות השימוש בהן.